Volby do Evropského parlamentu 2019

Rath, Samková, Hrušková. Do EP chtějí známé tváře i recesisti

O hlasy v květnových eurovolbách se bude ucházet v Česku celkem 39 uskupení. A jejich kandidátky jsou hodně pestré. Figurují na nich nejen zkušení politici, lékaři a učitelé, ale například i zpěvačka, masér, údržbář, nebo majordomus.

O tom, kdo se může ucházet o hlasy voličů, je rozhodnuto. Mezi kandidáty se najdou lidé nejrůznějších profesí a zaměření. Olympionici, majitelka kozí farmy, údržbář, masér, nebo třeba pětadvacetiletá řidička kamionu.

"Je to určitý pokus voličům nabídnout jiná povolání, přitáhnout pozornost. Vidíme to v posledních trendech sněmovních voleb, že ty profese jsou různorodé," uvedl politolog Jan Kubáček.

Mezi kandidáty najdeme i známá jména - například sestru herečky známé rolí Popelky - zpěvačku a kontroverzní aktivistku Janu Hruškovou, advokátku Kláru Samkovou, nepravomocně odsouzeného Davida Ratha nebo astrologa Antonína Baudyše.

O hlasy voličů bude usilovat i strana, jejíž název je tak dlouhý, že by vydal na samostatnou reportáž, nebo recesistické hnutí z Brna "ANO, vytrollíme europarlament", za které prosí o hlasy youtuberka.

"A proč byste mě měli volit? Já nejsem žádný blbstein. Tím, že chodí takhle málo lidí, tak mám šanci se dostat, a byla bych první youtuberka v europarláči," říká v předvolebním videu lídryně kandidátky hnutí.

"Ta recesistická hnutí jsou v každých volbách, je to taková rozšířená tradice. Mnozí mají v paměti Stranu přátel piva. Mnozí ti kandidáti to dělají s jediným cílem, aby byli slavní. V podstatě platí, že pokud splní všechny zákonné limity - počet kandidátů, bezúhonnost a finanční limit, tak opravdu mohou kandidovat," uvedl na adresu recesistických hnutí Kubáček.

V evropských volbách se na konci května utká 39 uskupení. Své kandidátky mimo méně známých hnutí odevzdaly i všechny parlamentní strany.

vbo, Bára Divišová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz