Domácí

Letní dovolená se blíží! Tyto věci před cestou raději nepodceňte

Sezóna letních dovolených se blíží a spousta z nás teď řeší, kam za odpočinkem vyrazit. A tak jsme si pro vás připravili pár tipů, na co si dát pozor před nákupem zájezdu, ale i během dovolené.

Než se vydáte vstříc plážím, městům, nebo horám, především se dobře informujte. Vyvarujete se toho, že vaše dovolená skončí už na hranicích.
 

Platnost dokladů

Na občanku můžeme vycestovat do států Evropské unie, respektive Schengenského prostoru, nebo do zemí, se kterými má Česko uzavřenou dohodu. Jde například o Albánii, Černou horu, Srbsko nebo Gruzii.

V dalších zemích se neobejdeme bez cestovního pasu. "V některých zemích požadují, aby ten pas byl platný ještě šest měsíců od návratu z dovolené," řekl Jan Bezděk z CK Fischer. Takovou podmínku mají například Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Thajsko. Sto padesát dnů od návratu z dovolené musí váš pas platit při cestě do Turecka.

Zapomenout bychom rozhodně neměli na cestovní pojištění. Investice pár stovek vám v takovém případě může ušetřit statisíce.

Související obsah

Podmínky smlouvy
 

Zpožděný let - jedna z nejčastějších nepříjemností při cestě na dovolenou. Jestli máte v takovém případě nárok na občerstvení nebo ubytování v blízkosti letiště, si zjistěte předem. Abyste nebyli na dovolené zaskočeni, zkontrolujte si, co vše je zahrnuto v ceně zájezdu. Doplácet můžete například za dopravu z letiště nebo některé služby hotelu, jakými jsou například wellness nebo půjčení lehátek

Pokud cesta, hotel nebo jeho služby neodpovídají popisu cestovní kanceláře, máte dle zákona nárok na kompenzaci. "Zásadně tu věc řešit hned prostřednictvím delegátů, to jsou samozřejmě profesionálové, kteří jsou připraveni zdokumentovat společně s klientem situaci, a také ji na místě často vyřešit," vysvětlil Ondřej Rušikvas z Blue Style.

Související obsah

Falešní prodejci zájezdů
 

Vyhnout byste se měli také koupi zájezdu od třetí osoby. "Doporučuji rozhodně nenaletět na lákavě nízkou cenu například na sociálních sítích," radil Petr Kostka z Exim Tours.

Bez rizika je nákup v kamenných pobočkách cestovních kanceláří. "Dívat se na nabídky zejména stabilních, dlouhodobě fungujících cestovních kanceláří, které mají širokou nabídku a jsou ekonomicky stabilní," dodal Rušikvas.

Před odletem nezapomínejte ani na bezpečnost a zjistěte si, jaká místa kolem vašeho letoviska byste měli vynechat.

reg/Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz