Deportace

Lidé zabránili deportaci migranta. To vzkázala žena, kterou znásilnil

Lidé zabránili deportaci migranta. To vzkázala žena, kterou znásilnil
Zdroj: Getty Images

Když se před půl rokem pokusilo britské ministerstvo vnitra deportovat devětadvacetiletého Somálce Yaquba Ahmeda, cestující na palubě letadla se vzbouřili a donutili úředníky s Ahmedem vystoupit. Teď promluvila žena, kterou muž společně se třemi kumpány jako šestnáctiletou před 12 lety znásilnil. Cestujícím z letadla poslala drsný vzkaz.

"Fajn, že jste nevěděli, o jaký případ jde. Tak doufám, že se teď cítíte hrdí, že jste zastavili něco, na co jsem já čekala tak dlouho. Něco, díky čemuž bych se cítila trochu bezpečněji," vzkázala cestujícím, kteří vloni na podzim zabránili ve startu letadla společnosti Turkish Airlines z londýnského letiště Hearthrow mladá žena.

Na palubě byl totiž v poslední řadě airbusu mladý Somálec Yaqub Ahmed. Pracovníci britského ministerstva vnitra jej ze země deportovali. Ahmed dělal scény a deportaci se bránil. Cestující se postavili na jeho stranu a odmítli si sednout, aby letadlo mohlo odstartovat.

Co lidé na palubě nevěděli, bylo to, že Ahmed společně se třemi kumpány znásilnil v roce 2007 v severním Londýně teprve šestnáctiletou dívku. Mladá žena teď promluvila pro nedělní vydání deníku Daily Mail.

"Myslíte si, že hrozně křičel? Měli byste slyšet, jak jsem tehdy křičela já," vzkázala žena cestujícím. Když se po jednom večírku před lety v davu rozdělily s kamarádkou, jeden z Ahmedových kamarádů jí namluvil, že na ní její známá čeká v bytě, tam ji ale čtyři mladíci, kterým bylo ve třech případech 19 a v jednom 21 let, znásilnili. Policie všechny dopadla, soud odsoudil dohromady k 35 letům vězení. Po propuštění měl být Ahmed deportován přes Istanbul do Somálska.

VIDEO: Cestující zabránili deportaci Ahmeda:

"Jak jste mohli bránit násilníka? Jak jste mohli zasáhnout? Byl v poutech, odváželi ho ze země. Kdo si myslíte, že jste, že bráníte spravedlnosti?" vzkázala žena stále trpící posttraumatickou stresovou poruchou cestujícím, kteří na palubě křičeli "Pusťte ho z letadla!" a donutili úředníky ministerstva vnitra, aby s deportovaným mužem vystoupili.

Cestující opakovali argumenty deportovaného muže, že má v Británii rodinu a úředníci jej od něj oddělují, nebo že jej zabijí, jakmile vystoupí v Mogadišu z letadla. "Jste svobodný muž!" křičel jeden z pasažérů, když nakonec úředníci s mužem vystupovali.

Žena se to dozvěděla o několik dní později, když příběh otiskly na titulní straně noviny. Násilníka z fotek poznala. Po čase našla odvahu podívat se na video. "Nechtěla jsem znovu vidět jeho obličej. Oni tleskali a slavili a říkali, že je svobodný muž. To mě rozčílilo," dodala žena.

Související obsah

Yaqub Ahmed nebyl jediným, kdo unikl deportaci. Ze čtyř mužů, kteří ženu znásilnili, v Británii nežije zřejmě jen Ondogo Ahmed. Rodáka z Eritrei propustili z vězení v roce 2012.

Přestože měl zákaz cestovat, podařilo se mu odjet do Sýrie. Podle úředníků s největší pravděpodobností zemřel coby bojovník Islámského státu. Dalšímu z násilníků se úspěšně daří bránit se deportaci, čtvrtý má britské občanství. Pobyt Ahmeda v deportačním centru stál podle Daily Mailu britské daňové poplatníky už v přepočtu přes půl milionu korun.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Deportace

Důležité Události

Píše se na Deník.cz