Domácí

Velké zdražování: Připlatíme si za potraviny, elektřinu i služby!

V Česku pokračuje vlna zdražování. V únoru stoupla inflace meziročně nejvíc za posledních šest let. Rapidně rostou hlavně ceny základních potravin, energií a pohonných hmot. A podle ekonomů bude hůř. Dochází však ke zvyšování cen i za služby. Živnostníci už podle analytiků nejsou prý schopni krýt stoupající náklady a musí zvyšovat ceny. Dělají to ale údajně po krůčcích tak, aby si toho pokud možno zákazník nevšimnul.

Pokud si porovnáme loňský druhý měsíc s letošním, stoupla meziročně únorová inflace téměř o procento. "Projeví se to samozřejmě v nárůstu výdajů domácností, protože to jsou většinou nutné spotřební předměty a služby," řekl ekonom Ivan Jáč.

Asi nejvyšší cenový skok je u potravin. Především u zeleniny, která za pouhý měsíc podražila v průměru o čtvrtinu. Nejmarkantnější je to u brambor, jejichž cena meziměsíčně stoupla o rekordních 67 %. Pokles ceny vajec o 15 % už to nezachránil. Výsledkem je zdražování v restauracích.

Také ceny za dovolené, kulturu a běžné služby, vzrostly téměř o 5 %. A mírně stoupají i ceny pohonných hmot. "I když se ceny paliv vyvíjejí kolísavým tempem, tak přece jenom se dá zachytit mírný trend nárůstu jejich cen," dodal Jáč.

Související obsah

Například v Liberci ceny pohonných hmot za litr už atakují pětatřicetikorunovou hranici. A stoupají i náklady na bydlení. Ceny elektřiny o 9 %, zemního plynu o 3,6 %, tepla a teplé vody o 4 %. Jediné, co mírně zlevňuje, jsou ceny nemovitostí, ale jen někde. "Kromě Prahy, kde je trvalý nárůst, v některých regionech už ceny poklesávají, protože už dosáhly jakéhosi limitu," doplnil ekonom.

A více utratíme třeba za ostříhání. Kadeřníci drželi ceny několik let beze změn. To už prý teď není možné. "Od 1. února jsme museli zdražit ze 150 na 200 korun. Všechno se zdražuje. Sociálka, elektřina, nájem. To je důsledek!" vysvětlila vedoucí kadeřnictví Andrea Tomášková.

Stavebnictví si podle ekonomů může dělat, co chce. Při růstu cen se v tomhle odvětví navíc nemusí tolik ohlížet po konkurenci, protože trh je tak hladový, že zvýšení cen odliv zákazníků přinést ani nemůže. "Polystyren o 10 %, cihly o 10 %, prostě služby nemůžou zůstat nastejno. Musíme zdražit celkovou práci i se službami i nabídkové ceny. Nemá to vliv na poptávku, protože je hrozně málo lidí na práci," uvedl podnikatel Jan Čermák.

Související obsah

Zdražit se chystají i pneuservisy a autoopravny. Podle šéfa Asociace malých a středních podnikatelů ale není zatím důvod k panice. Bude záležet na tom, jak se ekonomika bude chovat v dalších měsících.

"Vstupy rostou, ale roste i kupní síla. Zatím se drobné navýšení cen neprojevilo negativním důsledkem, že by se kupovalo méně. To nemusí jít věčně, protože jakákoli míra ekonomického otřesu nebo mírné nestability se okamžitě projeví v tom, že lidé zpozorní a začnou si šetřit," řekl Karel Havlíček, Asociace malých a středních podnikatelů ČR.

reg/Ivan Berka, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz