Domácí

Sňatky homosexuálů podpořil i Babiš! Nutná je však ochrana dětí

Premiér Andrej Babiš podpořil novelu, která má uzákonit sňatky homosexuálů. Na jednání poslaneckého klubu hnutí ANO se prý vyjádřil v tom smyslu, že s ní souhlasí, zákon ale musí být připraven precizně, a to především kvůli ochraně dětí.

Osvojení dítěte, nabytí společného majetku nebo nárok na vdovský a vdovecký důchod. To sebou přináší návrh na manželství gay a lesbických párů, který má od předsedy vlády zelenou. "Já určitě podporuji to, aby měli stejná práva a pojďme vést debatu," řekl premiér Andrej Babiš. 

Novelu občanského zákoníku by podle premiéra měli poslanci poslat do druhého čtení. Podobného názoru je podle posledních průzkumů i veřejnost. Téměř dvě třetiny Čechů sňatky stejnopohlavních párů podporují. Podle Babiše je ale potřeba dbát na důslednost při stanovení pravidel pro osvojení dětí. "Tam si musíme jasně říct, aby když se něco přijme, aby nikdo nebyl poškozen," dodal Babiš.

Úvodní diskuze nad manželstvím pro gay a lesbické páry se ve sněmovně poprvé otevřela v polovině listopadu loňského roku. Znovu se k ní poslanci vrátili před dvěma týdny. O tom zda půjde novela občanského zákoníku dál, zatím nerozhodli, většina je ale otevřena debatě. Poslanecké kluby hnutí ANO a Pirátů hlasovaly pro otevření diskuze. Projednávání takzvaného manželství pro všechny se nebrání ani většina sociálních demokratů.
 

Související obsah

Debatě se brání především občanští demokraté, poslanci hnutí SPD nebo lidovci, kteří se obávají ohrožení statutu manželství. "Naprostá většina klubu bude hlasovat proti sňatku homosexuálů, ale jak říkám, hlasování je volné a každý se může rozhodnout podle svého svědomí," řekl Petr Fiala (ODS).

Během čtyř měsíců, které rozdělily úvodní diskuzi nad manželstvím pro páry stejného pohlaví, se poslanci, kteří byli proti novele, rozdělili na dva tábory. Jedna část se dál věnovala svým prioritám, ta druhá se zajímala o to, proč by měl být návrh přijat.

"Já jsem změnila názor, za těch pár měsíců, co se tu ta debata vede. Jsem proto, aby se manželi mohli stát i stejnopohlavní páry," vysvětlila Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O posunutí novely do druhého čtení rozhodnou poslanci během schůze, která začne 16. dubna.

reg/Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz