Domácí

Československá koruna slaví sto let! Měla se však jmenovat jinak

Sokol, lev, káně nebo rašín - i takové názvy mohla nést československá měna. Ale nakonec byla vybraná koruna a letos slaví sto let od svého zavedení.

Československá koruna slaví 100 let, a že Češi na svou měnu nedají dopustit, je jasné i z počtu bankovek a mincí v oběhu. Ke konci loňského roku jich bylo skoro dva a půl miliardy. Bankovky v řadě by dvakrát obehnaly Zemi.

Mezi lidmi je nejčastěji používaná tisícovka. Třeba pětitisícovky jsou na jednoho Čecha tři a stovek je šest. Kupní síla Čechů se zvedla. Zatímco před sto lety si člověk ze svého platu mohl pořídit zhruba 450 kilogramů chleba, dnes by si ho z průměrné mzdy mohl koupit trojnásobné množství. A podobně tomu je u másla nebo mléka.

"Zároveň je třeba si uvědomit, že i když průměrná mzda umožňuje navýšení kupní síly, tak dvě třetiny obyvatelstva na průměrnou mzdu nedosáhnou," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Při vymýšlení názvu měny se uvažovalo také o tolaru, mezi návrhy ale byly i drápky, stotinky nebo řepy. Dnes přepočítáváme peníze například v tácech, talířích nebo melounech. A třeba desetikoruně říkáme pětka. "Před korunou byly zlatky a krejcary. Po velké reformě v roce 1890 došlo ke směně, takže za jeden krejcar byly dva halíře," vysvětlil sběratel Radim Neuvirt.

Dnešní bankovky navrhl grafik Oldřich Kulhánek. Platíme jimi od roku 1993, kdy začala platit koruna česká. S ní přišla i novinka - dvoustovková bankovka. "Velkou zajímavostí mezi korunami, je dvoustovka se stříbrnou páskou Republika Zair, která se tam omylem dala, když jsme tiskli bankovky pro Zair," dodal Neuvirt.

Pro sběratele je to poklad. Stejně jako mince, kterých se zachovalo velmi málo. "Nejcennější je halíř z roku 1924, ten má hodnotu skoro půl milionu," doplnil Neuvirt.

Česká národní banka tiskne k významným událostem pamětní bankovky. Ta ke stému výročí československé koruny nese portrét prvního československého ministra financí Aloise Rašína.

reg/Linda Nguyenová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz