Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Další klamání zákazníků! Polské konzervy obsahovaly méně masa

Další klamání zákazníků! Polské konzervy obsahovaly méně masa
Zdroj: SZPI

Další případ problémových potravin z Polska řešila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. U tří masových konzerv totiž kontroloři odhalili méně masa, než uváděla etiketa. Inspekce už nařídila, aby byl výrobek stažen z prodeje.

Případ klamání spotřebitelů u obsahu masa zjistili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) při kontrole obchodů v Praze, Ostravě a Náchodě. Hned tři masové konzervy z Polska totiž obsahovaly menší podíl masa, než výrobky slibovaly na obale.

Jde o Dušené hovězí maso, datum minimální trvanlivosti do 09/2020, šarže L33002, výrobce neuveden, původ: Polsko. Na obalu byl deklarován obsah hovězího masa 65 %, analýza však prokázala přítomnost masa v množství 56 %. Inspektoři vzorek odebrali v provozovně ADL Finance s.r.o., Sluneční náměstí 2567/7, Praha.

Druhým výrobkem je Chalupářské hovězí maso Delux, datum minimální trvanlivosti do 12/01/2021, šarže 12 01 2021, výrobce neuveden, původ: Polsko. Na obalu konzervy výrobce deklaroval 80 g masa na 100 g výrobku, ale laboratorní analýza prokázala přítomnost 66,5 g/100 g. Vzorek inspektoři odebrali v provozovně MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o., Místecká /280, Ostrava.

Ve třetím případě jde o Nasze Smaki Miesiwo w sosie wlasnym, Vepřové maso ve vlastní šťávě, sterilovaná konzerva, datum minimální trvanlivosti 14. 11. 2020, šarže L 14857, výrobce Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Zniwna 5, 62-025 Kostrzyn przez Pamapol S.A., ul. Wielunska 2, 97-438 Rusiec, Polsko, původ: Polsko.

Na obale výrobku byl deklarován obsah vepřového masa 83,8 % a vepřového boku 5,5 %, což představovalo celkem 89,3 % masa. Rozborem bylo ale zjištěno pouze 75 % masa. Prodejcem potraviny byla společnost Anna Magdalena Brzozowska, Čechova 408 v Náchodě.

Inspekce u prvních dvou kontrolovaných výrobků nařídila, aby byly uvedené šarže staženy z prodeje. V případě provozovny v Náchodě již byla však potravina vyprodána. S kontrolovanými osobami inspektoři zahájí správní řízení o uložení pokuty.

pan, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz