Migrace

Evropě hrozí nová migrační krize! V Libyi se vyostřuje napětí

Téměř tři tisíce obyvatel utekly od čtvrtka z oblasti u libyjského Tripolisu. Nedělní boje si vyžádaly nejméně 35 mrtvých a 50 zraněných. V zemi se vyostřilo napětí mezi vládními silami a jednotkami samozvané Libyjské národní armády. Panují tak velké obavy, že by případný konflikt mohl opět vyústit v občanskou válku a vyvolat tak migrační krizi.

Člun americké armády nedaleko metropole Tripolisu odvážel do bezpečí desítky místních. Další ale zůstali uvězněni uprostřed eskalujícího napětí. Vojáci samozvané Libyjské národní armády, kteří jsou spojení s odpadlickou vládou na východě země, dorazili v neděli k jižnímu předměstí libyjské metropole.

Překvapivý přesun k Tripolisu nařídil jejich velitel, polní maršál Chalífa Haftar. Oznámil také bombardování mezinárodního letiště. To úřady uzavřely. "Tripolis se stal centrem teroristů. Je tam malá skupina kriminálníků, kteří mají moc nad politickými rozhodnutími," řekl mluvčí Libyjské národní armády Ahmed al-Mesmari.

Současná mezinárodně podporovaná provizorní vláda vyhlásila pohotovost všech bezpečnostních jednotek. OSN vyzvala strany k zastavení bojů a Spojené státy dočasně nařídily stáhnout své vojáky, kteří v zemi bojují proti radikálům.

"Tripolis a blízká města napadly síly Chalífy Haftara a neúspěšně se pokusily o převrat. My ale vyčistíme města od všech psanců," uvedl mluvčí provizorní vlády Mohamed Gnono.

V táborech okolo Tripolisu jsou navíc tisíce uprchlíků. Podle televize Al-Džazíra teď nemají jídlo ani vodu. Evropská unie se obává, že Haftarovo rozhodnutí by mohlo Libyi vtáhnout zpět do občanské války a vést k další migrační krizi.

Země s rozsáhlými ropnými zásobami se od svrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zmítá v konfliktu o rozdělení moci mezi dvěma vládami. Příští týden mají začít jednání pod záštitou OSN o případných volbách.

pan, Kristina Tůmová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz