Zahraničí

Cyklóna Idai už má přes tisíc obětí. Oblasti dál bojují s cholerou

Cyklóna Idai už má přes tisíc obětí. Oblasti dál bojují s cholerou
Zdroj: Profimedia

Počet obětí, které si vyžádala cyklóna Idai, přesáhl tisíc lidí. Přírodní živel před čtyřmi týdny zasáhl Mosambik, Zimbabwe a Malawi. Země se z něj ale doteď vzpamatovávají. V Mosambiku navíc kvůli špatným životním podmínkám propukla cholera. Nakazilo se už přes tři a půl tisíce lidí.

V první polovině března zasáhla jihovýchod Afriky tropická cyklóna Idai. Počty obětí rychle narůstaly, v zasažených oblastech navíc propukla cholera, která se šíří kontaminovanou vodou a jídlem.


Pomoc v postižených oblastech koordinuje Michel le Pechoux, zástupce UNICEF. "Ještě zbývá zajistit očkování 100 tisíc lidí,“ řekl pro BBC. Jenže ti žijí i v odlehlých oblastech, a tak je akce logisticky velmi náročná. Podle le Pechouxe jsou nasazeny i vrtulníky. Nemoc se ve špatných hygienických podmínkách šíří rychle, ubytovny, ve kterých lidé po katastrofě přebývají, jsou přeplněné. Organizace spojených národů už ale prý stačila naočkovat přes 800 tisíc lidí.

Ministryně informací Zimbabwe Monica Mutsvangwová nejprve začátkem týdne informovala o 344 obětech, jejich počet však každým dnem rostl po stovkách.
Zimbabwe, země, která na tom není ekonomicky příliš dobře, požádala o mezinárodní pomoc a uvedla, že potřebuje 612 milionů dolarů na pomoc přeživším.

Související obsah

Organizace spojených národů popsala cyklónu Idai jako jednu z nejsmrtelnějších bouří na jižní polokouli. Přesný celkový počet obětí však není stanoven a přesné číslo nejspíš nebude známo nikdy.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova z 19. března:

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz