Domácí

Učitelé berou nízké platy, studenti kvůli tomu mají horší výsledky

Učitelé berou nízké platy, studenti kvůli tomu mají horší výsledky
Zdroj: Getty Images

Nízké platy českých učitelů mají přímý dopad na studijní výsledky žáků. Vyplývá to z mezinárodního srovnání - v zemích s lépe placenými učiteli je podíl žáků se špatnými výsledky nižší. Ukázalo se, že učitelé v Česku mají jedny z nejnižších platů vůbec a zároveň patříme mezi země s nejhoršími studijními výsledky na základních školách.

Z analýzy České spořitelny vyplývá, že nedostatečné platy učitelů vedou k horším výsledkům žáků. Ze srovnání 24 států, které jsou součástí OECD, Česká republika vychází jako jedna z nejhorších.

V rámci této skupiny zemí má Česko nejnižší učitelské platy vůbec a zároveň má relativně nejhorší studijní výsledky dětí na základních školách. Mezi nejúspěšnější země patří například Finsko nebo Německo. Čeští pedagogové dostávají zhruba poloviční platy v porovnání s těmi německými nebo finskými.

Oproti těmto státům česká vláda ušetřila na vzdělání dětí více než 500 miliard korun. "Těžko můžeme být pyšní na nízký státní dluh, když se o něj mimo jiné zasloužil pokles investic do tak klíčové oblasti prosperity naší společnosti, jako je vzdělání," říká ekonom Michal Skořepa.

Související obsah

"Bez přehánění můžeme říci, že nám čeští učitelé koupili Temelín. Oněch více než 500 miliard, které stát učitelům na platech za poslední čtvrtstoletí dluží, totiž zhruba odpovídá nákladům na výstavbu dvou jaderných reaktorů," dodává Skořepa.

Vyšší výdaje na platy učitelů znamenají investiici do kvalitní výuky, a tím pádem do budoucího uplatnění žáků a jejich konkurenceschopnosti. Pracovník je v průměru tím produktivnější, čím lepší měl učitele.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz