Nehoda

Prohlídky trolejbusů kvůli nehodě v Brně! V Pardubicích už je stáhli

Dopravní podniky po celé zemi kontrolují trolejbusy stejného typu, jako je ten, který měl nedávno nehodu v Brně. Ostrou kolizi s tramvají způsobila podle policie technická závada a podle mechaniků mohlo dojít k prasknutí nápravy. Zranění utrpělo 45 lidí.

Trolejbus v pondělí 1. dubna na rovince nečekaně zatočil doleva a v plné rychlosti naboural do protijedoucí tramvaje. Záběry z nehody v Brně ukázaly, že se vozidlo stalo během pár vteřin neovladatelné.

Policie po týdnu uvedla, že nehodu způsobila technická závada trolejbusu. To potvrdilo i video z místa neštěstí. Přední kolo, které nebylo nárazem poškozené, bylo nepřirozeně vyvrácené do strany. Vše nasvědčuje tomu, že praskla přední náprava.

Vyšetřování ještě není u konce, ale dopravní podniky po celé zemi už stahují trolejbusy do dílen. Například v Pardubicích už deset vozů vyřadili a další musí na prohlídku.

Související obsah

V Brně projde důkladnou kontrolou všech 63 trolejbusů stejného typu. Mechanici se zaměřují hlavně na podvozkové části. "Zaměřujeme se na všechny šrouby a silentbloky, které kontrolujeme," potvrdil vedoucí technického provozu trolejbusové dopravy v Brně Marián Čech.

Havarovaný trolejbus podstoupil před dvěma lety kompletní renovaci. Mechanici ho rozebrali až na kostru, vyvařili rezavé části a vyměnili všechny opotřebované díly. Dopravní podnik si stojí za tím, že 20 let staré vozy jsou pořád bezpečné.

Související obsah

"Podle statistik není tento typ více poruchový než jiné," řekla tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková. Policisté čekají na závěr znalce, který vrak zkoumá. Teprve pak bude jasné, jestli se dalo nehodě předejít.

pan, Josef Svoboda, TN.cz

K tématu Nehoda

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz