Zahraničí

Falcon Heavy opět ve vesmíru, všechny stupně úspěšně přistály

Raketa Falcon Heavy má za sebou další úspěšný let a první komerční misi. Společnosti SpaceX se podařilo nechat přistát všechny tři stupně, při prvním testu hlavní stupeň nakonec nepřistál přímo na plošině, řídící středisko ho nechalo spadnout mimo plošinu. Raketa vynesla na oběžnou dráhu satelit Arabsat-6.

Na opětovný start rakety Falcon Heavy si museli lidé počkat více než rok, společnost měla navíc v poslední době smůlu na počasí, samotný start byl několikrát odložen, v noci na pátek se nadšenci do kosmonautiky ale konečně dočkali.

Jen osm minut po zážehu se dva pomocné stupně objevily na Mysu Carneval, kde oba úspěšné přistály. U loňského pokusu se pomocným raketám také podařilo přistát.

Centrální stupeň, který na oběžnou dráhu vynesl satelit Arabsat-6, na rozdíl od pomocných stupňů přistával na plošině Of Course I still Love You (překl.: Samozřejmě, že tě stále miluji) a i v tomto případě se jednalo o úspěch.

Centrální stupeň při loňském startu skončil v moři, podle Elona Muska byl loni na vině nedostatek paliva, díky tomu centrální stupeň nemohl dostatečně zpomalit, aby mohl bezpečně přistát na plošině.

Falcon Heavy je v současnosti nejsilnější používaná raketa, překonává ji jen americká vícestupňová nosná raketa Saturn V. Ta už se ale v současnosti nepoužívá.
 

klma, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz