Přijímačky

Přijímačky odstartovaly! Zvládli byste je? ZADÁNÍ A ŘEŠENÍ

Po státních maturitách odstartovaly v pátek také jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Jako první je psali zájemci o čtyřleté obory s maturitou, tedy deváťáci. Příští týden budou přijímačky skládat uchazeči o šestiletá a osmiletá gymnázia.

Letos se podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) na střední školy přihlásilo přes 90 tisíc uchazečů. Jako první jednotné přijímací zkoušky v pátek skládali zájemci o čtyřleté obory s maturitou. V pondělí pro ně proběhne druhý termín.

V úterý a ve středu pak budou přijímačky psát žáci, kteří se hlásí na šestiletá a osmiletá gymnázia. Studenti by výsledky měli znát do 30. dubna. Náhradní termíny pro obě skupiny jsou pak vypsány na polovinu května.

Přijímací zkoušky se skládají ze dvou částí - testu z matematiky a testu z českého jazyka a literatury. Na první zkoušku mají 70 minut, následuje krátká pauza a poté 60minutová lhůta na napsání testu z češtiny.

Zadání testu z matematiky najdete zde, správné řešení pak zde.

Test z češtiny si můžete vyzkoušet zde, správné řešení zjistíte zde.

Související obsah

Při testu nesmí mít uchazeči u sebe nic jiného než černě nebo modře píšící pero či propisku, rýsovací potřeby a tužku. Přestože někteří z nich by si pro výpočty rádi vzali kalkulačku, případně matematicko-fyzikální tabulky, ty povolené nejsou - stejně jako mobilní telefony.

Jednotné přijímací zkoušky skládají kandidáti na střední školy od roku 2017. Samostatné přijímačky vypisují umělecké školy, talentové zkoušky probíhají většinou už na začátku roku. Výjimku mají také obory, které nejsou zakončené maturitou.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz