Domácí

Prášky na žaludek místo léků na depresi! V balení byly jiné tablety

Prášky na žaludek místo léků na depresi! V balení byly jiné tablety
Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje pacienty, aby zkontrovali obsah balení léku Citalec. V jednom z nich totiž našli platíčka s úplně jinými prášky, konkrétně lék Zirid. Lidem tudíž hrozilo, že si místo antidepresiv vezmou tabletky na žaludek.

SÚKL doporučuje pacientům, kteří užívají antidepresiva Citalec 20 mg, aby zkontrolovali obsah balení. V jednom z nich totiž byly nalezeny platíčka s úplně jiným lékem. "Blistry obsahovaly léčivé přípravky určené pro jiný než český trh - Zirid 50 mg," uvádí mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Jednalo se o šarži 2140918 s použitelností do 31. 8. 2020.

Zirid se užívá při problémech s fungováním žaludku. "Záměna nastala s velkou pravděpodobností u slovenského výrobce léku, kdy ve výrobní lince zůstal přípravek z předchozího výrobního procesu. Pacienty můžeme ujistit, že se nejedná o padělek," vysvětluje Peterová.

Zdroj: SÚKL

"Přesný důvod nemůžu říct, protože se teprve zjišťuje, co se stalo. Jednalo se o jeden případ - nepředpokládáme, že se bude opakovat. Je to součást prevence," řekla pro TN.cz mluvčí Zentivy Lucie Šabíková.

Zdroj: SÚKL

Záměna léků člověka na životě neohrožuje. "Nelze však vyloučit sníženou účinnost či neúčinnost nastavené léčby, případně výskyt příznaků způsobených náhlým vysazením u pacientů užívajících přípravek Citalec delší dobu," varuje Peterová.

Související obsah

Ověřit správnost léku mohou lidé tak, že se podívají na text na platíčku. Pokud se shoduje s tím na obalu, lék je možné bez obav nadále užívat. Pokud se název neshoduje, doporučuje SÚKL vrátit balení do lékárny, kde ho lékárníci vymění za jiné.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz