Odpady

Kontejnery jsou plné kartonů. Popeláři nestíhají vyvážet

Obyvatelé měst i vesnic si stěžují na nepořádek kolem kontejnerů na tříděný odpad. Je to i tím, že lidé stále častěji nakupují přes internet, a většinu zboží obdrží v kartonových krabicích. Ty pak téměř okamžitě končí v modrých kontejnerech, které se však velmi rychle přeplněné. Pomohlo by častější vyvážení nebo více kontejnerů, jenže to je prý problém.

Zatímco na některá místa zavítají popeláři jen jednou za čtrnáct dní, jinam jezdí každý den. Nejvytíženější jsou sídliště. "Tady máme pořád kupy ne v těch kontejnerech, ty jsou malinké, tam se nic nevejde, ale mimo kontejnery," hudruje obyvatelka jednoho pražského sídliště. "Velkej vítr a rozfoukává papír a to lítá všude možně," přizvukuje muž z Liberce.


"Naše společnost sveze ročně 70 až sto tisíc tun papíru a objem papíru každoročně stoupá," říká mluvčí společnosti AVE Pavla Ivácková.

Související obsah

V Brně se ročně sveze až deset tisíc tun papíru, v Praze se loni vytřídilo dvacet čtyři tisíc tun. "Zatímco v minulých letech dominovaly magazíny, či noviny, tak dnes již pouhým okem můžeme vidět, že je to právě lepenka, nebo karton a různé krabice," popisuje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Trend v nakupování přes internet potvrzuje i Česká pošta, která ročně pošle přes 40 milionů balíků. "Svědčí to o tom, že lidé stále více nakupují v eshopech," dodává mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

Některé menší obchody už začaly použité kartonové krabice přijímat zpět a používat znovu.

Jan Mareš, tbc, TN.cz

K tématu Odpady

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz