Vladimír Kremlík

Dopravu povede Kremlík, průmysl Havlíček. Zeman souhlasí

Prezident Miloš Zeman jmenuje nové ministry Vladimíra Kremlíka a Karla Havlíčka 30. dubna ve 14 hodin. Po schůzce hlavy státu s oběma adepty na úřady ministrů dopravy a průmyslu a obchodu to oznámil mluvčí Kanceláře prezidenta Jiří Ovčáček.

Prezident souhlasí se jmenováním obou nominantů, kteří mají ve vládě nahradit Dana Ťoka a Martu Novákovou. Kremlík bude novým ministrem dopravy, Havlíček převezme ministerstvo průmyslu a obchodu.

"Setkání probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, bylo velmi inspirativní. Pan prezident mě potěšil, jak hluboký vhled do rezortu dopravy má," uvedl po schůzce Kremlík.

Kremlík představil své priority. V oblasti silniční dopravy chce třeba usilovat o zjednodušení a zefektivnění legislativy v oblasti liniových staveb a zrychlit přípravu výstavby klíčových tahů, hlavně dálnic D3, D6, D35, D52 a Pražského okruhu. Za prioritu také považuje nastavení takového řízení, které umožní flexibilní reakce na mimořádné situace, aby nedocházelo k protahovaným kolapsům na dálnicích.

V železniční dopravě se chce zasadit o rekonstrukci významných nádražních budov a ty prázdné nabídnout veřejnosti, primárně orgánům státní správy. Důležité je pro něj také železniční spojení Prahy s Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla. A vysokorychlostní tratě.

"Chtěl bych se zasadit o to, aby do konce volebního období byly některé trasy minimálně vytyčeny," uvedl Kremlík. Ještě tento týden se setká s končícím ministrem Ťokem, jehož práci v úřadu ocenil. Chce se také sejít s železničními odboráři, se zástupci Svazu průmyslu a dopravy a se zástupci podřízených organizací.

Související obsah

 

Kremlík prozradil, že chce zvýšit efektivitu Ředitelství silnic a dálnic, Správy železniční dopravní cesty nebo Českých drah. Jestli se mají o místo bát ředitelé těchto organizací, zejména pak šéf ŘSD Jan Kroupa, Kremlík zatím nechtěl prozradit. Případná odvolání s prezidentem neřešil.

Kremlík pracuje nyní pro Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Následně se prezident sešel také s Karlem Havlíčkem, místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Ten by měl nahradit Martu Novákovou a stát se novým ministrem průmyslu a obchodu.

Havlíček prozradil, že s prezidentem jednali třeba o energetické koncepci, cenách za mobilní data, nebo podpoře podnikatelů.

Chce zjednodušit fungování agentur, s nimiž komunikují podnikatelé a zabránit duplicitě některých kapacit agentur, které podporují export.

Pokud jde o snížení cen za mobilní data, Havlíček vidí klíč ke zjednodušení přechodu od jednoho operátora ke druhému, upravení vztahů mezi operátory a virtuálními operátory, aby ti za data neplatili podobné částky jako koncový zákazník, a případné aukci pásma, aby mohl přijít 4. operátor.

Od svého nástupu do úřadu se prezident se všemi adepty na křesla ministrů schází. Největší problém za celou dobu ve funkci měl s nominantem ČSSD na post ministra zahraničí Miroslavem Pochem. Europoslanec jej ani na osobní schůzce nepřesvědčil a Zeman jej odmítl jmenovat. Rezort provizorně řídil předseda ČSSD Jan Hamáček, strana nakonec ministerstvo svěřila Tomášovi Petříčkovi.

vbo, František Bůžek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz