Zahraničí

Pařížská katedrála inspirovala spisovatele, filmaře i vývojáře her

Pařížská katedrála Notre-Dame se během let stala součástí děje nejedné knihy i filmu. V jejím stínu se odehrával například příběh bezmezné lásky ošklivého hrbáče ke krásné Esmeraldě i boj Van Helsinga s filmovým padouchem.

Obávaný nepřítel Drákuly je Van Helsing. Do pařížské katedrály Notre-Dame ho zavedl lov upírů a dalších přízraků. Ve filmu měl spadeno na nebezpečného doktora Jekylla. Van Helsing s nebezpečným protivníkem ve zvonici svedl boj na život a na smrt.

Kouzlo katedrály už na začátku devatenáctého století objevil světoznámý spisovatel Viktor Hugo. Filmaři během let jeho dílo na plátno převedli hned několikrát.

Krásná Esmeralda tančící před pařížskou katedrálou okouzlila hrbáče Quasimoda, který Notre-Dame nazýval domovem. S její podobou filmařům i v tomto případě částečně pomohly kulisy.

Pořádné drama zažil i inspektor Clouseau ve filmu Růžový panter znovu zasahuje. Ten si katedrálu nechtěně prohlédl i z ptačí perspektivy.

Související obsah

Katedrála je oblíbeným dílem pro herní nadšence. Ať už počítačové nebo ty analogové. Jednomu z nich například trvalo postavení modelu přes 170 hodin, spotřeboval na ni téměř 200 tisíc kostiček.

Krásu pařížského monumentu zachycují i hry na displejích mobilů a katedrála u Seiny se objevuje i na deskovkách.
 

Klára Pospíšilová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz