Život v Evropě

Eurovolby by teď v Česku vyhrálo ANO, uspělo by osm stran

Eurovolby by teď v Česku vyhrálo ANO, uspělo by osm stran
Zdroj: European Parliament

Pokud by se volby do Evropského parlamentu konaly teď, rozdělilo by si 21 českých mandátů celkem osm stran. Nejúspěšnější by bylo hnutí ANO, které by získalo přes 30 % hlasů a 8 mandátů. Projekce zveřejněná Evropským parlamentem také počítá s tím, že k volbám by zamířili i Britové.

Největší podporu vyjádřili čeští voliči v předvolebním průzkumu hnutí ANO, které získalo 31,8 %, což by v přepočtu na mandáty v Evropském parlamentu znamenalo osm křesel. Čtyři mandáty za 16,5% zisk by získali druzí Piráti. ODS se v posledním průzkumu propadla na třetí místo, za 13,8 % by brala tři křesla.

Dva europoslance by získala koalice TOP 09, STAN a Zelených, který by získala necelých 10 % hlasů. Jedno křeslo by za zhruba sedmiprocentní zisk získaly ČSSD, KŠCM a SPD, a také KDU-ČSL, kterou podpořilo přesně 5 % voličů.

Evropský parlament ale upozorňuje, že v Česku neproběhl žádný specializovaný průzkum zaměřený na volby do Evropského parlamentu. Výsledek je průměrem dvou průzkumů preferencí pro volby do české sněmovny provedených na konci března agenturou Median a v polovině dubna agenturou Kantar.

Do průzkumu je také zahrnuta Velká Británie, která zřejmě do voleb odejít z Evropské unie nestihne. V rozmezí od 9. do 13. dubna proběhly v Británii dva průzkumy, jak by voliči právě do Evropského parlamentu volili.

Související obsah

Z jejich průměru vychází nejlépe opoziční labouristé, kteří by získali 19 mandátů a 26,5 %. Vládní konzervativci by dostali 16,5 % hlasů a 12 křesel. Hlasy jim totiž ubírají dvě probrexitové strany – Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), a nová strana Brexitu (Brexit Party), která se od UKIP odštěpila. Obě by dostaly 13,5 % a 10 (BP), respektive 9 (UKIP) mandátů.

Nejsilnější skupinou by v Evropském parlamentu nadále zůstala Evropské lidová strana se 180 křesly. Své zástupce do této frakce za Česko vysílají TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Druhou největší skupinou by byli se 149 europoslanci Socialisté a demokraté, kde zasedají i zástupci ČSSD. Na třetí místo by se posunula Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž členem je hnutí ANO. Frakce by měla 76 europoslanců.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz