Zahraničí

U ISS zakotvila loď Cygnus, astronautům přivezla včelí roboty

U ISS zakotvila loď Cygnus, astronautům přivezla včelí roboty
Zdroj: NASA

Kosmická loď Cygnus, kterou ve středu v noci vynesla do vesmíru raketa Antares, byla úspěšně zachycena robotickou paží u Mezinárodní vesmírné stanice. Následně ji operační středisko na Zemi začalo natáčet a připojovat k modulu Unity. Loď k ISS dopravila 3,5 tuny nákladu, na palubě je celá řada zajímavých vědeckých experimentů včetně létajících robotů.

V noci na středu raketa Antares na oběžnou dráhu úspěšně vynesla zásobovací loď Cygnus, která k mezinárodní stanici vynesla 3,5 tuny nákladu. Krátce před půl dvanáctou Cygnus zachytila americká astronautka Anne McClainová robotickou paží.

Následně řídící středisko ze Země vyslalo sérii příkazů, po kterých se loď automaticky natočila a připojila k modulu Unity. V době instalace se ISS vznášela nad Indickým oceánem jižně od Singapuru.

Na palubě Cygnusu je celá řada velmi zajímavých experimentů. Velkou pozornost vzbuzují malí roboti, kteří umí létat. Včelí roboti mají zastávat rutinní práce v prostoru ISS. Jedná se o roboty ve tvaru krychle, kteří se po stanici budou pohybovat pomocí větráčků, díky kamerám a senzorům se budou po stanici moci pohybovat v automatickém módu, lze je také řídit ze Země. Roboti jsou vybaveni paží, což jim umožní zastat některé "domácí" práce na ISS, astronauti tak budou mít více času na výzkum.

Související obsah

Cygnus u ISS stráví poměrně dlouhou dobu, u vesmírné stanice bude kotvit až do 23. července. Po odpojení ho ještě čeká vypuštění malých satelitů, které má na palubě, následně bude na oběžné dráze až do prosince. Nakonec spolu z odpadem z ISS shoří v naší atmosféře.

Na start rakety Antares s lodí Cygnus se můžete podívat zde:

 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz