Magazín Víkend

Takhle snížíte množství odpadu v domácnosti

Dokážete si představit život bez odpadkového koše? Troufám si říct, že těžko, protože každý z nás vyprodukuje půl tuny odpadu za rok. Existují přitom domácnosti, ve kterých koš budete hledat marně. Veronika Cholinská natáčela v brněnské rodině, která vyhazuje ročně jen 45 kilogramů. K životnímu stylu zero waste, česky životu bez odpadu, si nachází cestu čím dál víc lidí. V reportáži můžete vidět, jak snížit objem svého odpadu třeba už od zítřka.

Česko patří v třídění odpadu mezi světovou špičku. Cestu k barevným kontejnerům si našlo už víc než 70% lidí. Má to smysl, to je bez diskuze, třeba jen díky vytřídění papíru se za minulý rok podařilo zachránit víc než 2 miliony stromů. Jenže ani recyklace není všemocná, naše planeta se pomalu ale jistě začíná topit v odpadcích a přibývá názorů, že je třeba dělat víc.

Poslední dostupné údaje ukazují, že průměrný Čech vyprodukuje přes půl tuny komunálního odpadu ročně. A bohužel jde o trend celosvětový. Naštěstí ale ne u všech. Mladá maminka Martina se rozhodla změnit svůj přístup k odpadu a to právě skrze životní styl zvaný zero waste. Její domácnost vypadá úplně stejně, jako každá jiná. Kromě toho, že byste tu klasický odpadkový koš hledali marně.

"Veškeré čisticí prostředky jsem zrušila a místo toho používám sodu a ocet a stačí mi to úplně na všechno, někdy když si chci poradit s větší špínou tak používám perkarbonát sodný a zrcadla myju tak, že je umyju a postříkám octem a vyleštím", prozradila Martina.

 

Související obsah

Výroba takového octového čističe není vůbec složitá


Na výrobu čističe potřebujeme citron, ocet a vodu. Citrony naložíme na tři měsíce, směs slijeme, naředíme 1:1. Kdo by chtěl vůni, může přidat koření, třeba hřebíček.

Místo koupeného pracího prášku si Martina vyrábí vlastní z mýdla a prací sody, doma používají také tuhá mýdla a šampony, rozložitelné bambusové kartáčky nebo klasickou kovovou žiletku. O tom, že existují žiletky bez plastů mladší generace ani neví. Část té starší z pohodlnosti zase zapomněla.

Související obsah

Je jasné, že na tenhle styl života není pro každého a Martiny přístup můžeme vnímat jako extrémní. Existují ale věci, které nestojí velkou námahu a v konečném důsledku dokážou hodně. V reportáži máme pro vás několik tipů, které můžete do praxe uvést hned. Takže hurá do toho. Už Jan Werich přece říkal: kdo nechce, hledá důvod - kdo chce, hledá způsob.

Další reportáže z Víkendu najdete ZDE.
 

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Magazín Víkend

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz