Hmyz

Hmyz vymírá po celém světě! Další na řadě je člověk, varuje expert

Příroda je v ohrožení. Odborníci bijí na poplach. V Česku ubylo za poslední roky nejméně 75 procent hmyzu, a v důsledku toho vymírají i ptáci, kteří se jím živí. Krize je ale podle vědců globální. Pokud člověk výrazně nezmění svůj přístup k přírodě, bude podle odborníků další na řadě.

"Jak že se pozná veselý cyklista? Má mouchy mezi zuby." Tak tento vtip už zřejmě příští generace nepochopí. Hmyz totiž mizí z povrchu zemského. Už ho ubylo 75 až 80 procent. Motýly, včely, brouky, mouchy nebo čmeláky ničí změny klimatu i smog. Nemají vhodné podmínky pro přežití.

Žluté řepkové lány už zabírají na 20 procent zemědělské půdy. Zemědělci řepku chemicky ošetřují třikrát do roka a hmyzu je tu minimum.

Související obsah

Plodiny tak nemá kdo opylovat, respektive má, ale je to řešení krajně neekonomické a dá se říct i na hlavu postavené. "V Číně už najímají dělnice, které chodí se štětččkem a květy tak opylují ručně," říká ochránce přírody David Číp.

Dokonce už i u nás existují farmy a laboratoře, kde se piplají se čmeláčími hnízdy. Zájem mezi drobnými zemědělci je obrovský.

Související obsah

Například v Portoriku vymřelo 98 % hmyzí populace za posledních 35 let - kvůli tomu o polovinu klesla populace ptáků a žab. Potravní řetězec je narušený. Nejen, že mizí jednotlivé druhy ptáků, ale hlavně se snižuje jejich počet. "Za 30 let se snížil počet o 300 milionů kusů na území unie. 300 milionů," zdůrazňuje David Číp.

Na záchranu ještě pozdě není, alespoň v to věří ochránci přírody. I proto pomocí známých osobností bijí na poplach. Chtějí změnit postoj společnosti ke způsobu života. Jinak se nevyhnutelně stane to, co si nikdo z nás nepřeje. "Dalším na řadě je člověk," má jasno Číp.

hru / Filip Pultar, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz