Zahraničí

Fatální anomálie! Vesmírná loď Crew Dragon vybuchla při testech

Fatální anomálie! Vesmírná loď Crew Dragon vybuchla při testech
Zdroj: NASA

Společnost SpaceX postihla v krátkém čase již druhá nehoda. Nejprve se po úspěšném přistání v rozbouřeném moři převrhl hlavní stupeň Falconu Heavy, nyní bohužel podle všeho nevyšel test úniku lodi Crew Dragon. Při testu se objevila anomálie, která vedla k výbuchu a zničení lodi. Neúspěch bude pravděpodobně znamenat další odložení startů s lidskou posádkou.

Přípravy lodi Crew Dragon společnosti SpaceX na lety s lidskou posádkou probíhaly na jedničku. V březnu loď poprvé zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice, kde strávila týden, následně se vrátila zpět na Zemi a na padácích přistála do Atlantiku.

Loď měla být repasována a dále použita, nyní ale při sobotních testech únikového systému lodi nastala anomálie, která vedla k výbuchu a zničení lodi, uvádí portál SpaceFlightNow. Během incidentu naštěstí nebyl nikdo zraněn.

"Dříve během dne SpaceX provedla sérii testů motorů na lodi Crew Dragon na stanovišti Landing Zone 1 na Mysu Canaveral. První testy proběhly úspěšně, ale poslední test vyústil v anomálii," cituje SpaceFligthNow vyjádření společnosti SpaceX, která na vysvětlení nehody nyní spolupracuje s NASA.

Administrátor NASA Jim Bridenstine následně prozradil, že k anomálii došlo při testování motorů SuperDraco, což jsou právě hlavní únikové motory.

Související obsah

Proč přesně k anomálii došlo, zatím není jasné. Jedno je ale jisté, vyšetřování a odstraňování problémů povede k odsunu první mise s lidskou posádkou. "Právě proto provádíme testy. Poučíme se, uděláme nezbytné úpravy a bezpečně opět postoupíme v našem komerčním programu s lidskou posádkou," uvedl Bridenstine v prohlášení.

Jedná se o druhou nehodu v poměrně krátké době. Po bezchybném startu rakety Falcon Heavy v rámci první komerční mise se povedlo nechat úspěšně přistát všechny tři stupně, hlavní stupeň nicméně přistál na plošině, kde se ho kvůli rozbouřenému moři nepodařilo zajistit. Ve vlnách se následně hlavní stupeň převrátil, zachránit se podařilo jen spodní část s motory. Zbytek mise byl ale naprostý úspěch.

Podívejte se na reportáž TV Nova o prvním ostrém testu lodi Crew Dragon:


 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz