Domácí

Extrémní sucho dál trápí Česko! Opatření za miliardy nestačí

Česko dál ohrožuje extrémní sucho a poprvé v historii se to podle odborníků projevuje už teď v dubnu. Některými řekami neprotéká ani pětina vody oproti normálnímu stavu v tomto období. A nepomáhají ani opatření, která jen za poslední roky přišla stát na desítky miliard korun.

"Tady tou konvičkou se dostanu přímo jenom k těm sazenicím a nezalívám to ostatní, tou vodou musím šetřit," uvedla zahrádkářka Jaroslava Parisová.

Kádě s vodou má skoro prázdné. Takovou situaci paní Parisová z Rantířova na Jihlavsku nepamatuje za celý život. Na své zahrádce už teď musí při zalévání vodou pořádně šetřit. "Pořád je strašné sucho, od jara tady u nás pršelo akorát jednou," doplnila Parisová.

Pole jsou už teď na troud suchá. Některé obce znovu zakazují napouštění nádrží a bazénů z veřejných vodovodů a voda není ani v řekách. Některé jsou na pouhých 15 procentech obvyklých stavů. Nejhorší situace je na menších tocích.

A poloprázdné jsou i některé přehrady a vodní nádrže. Přitom stát už do různých opatření proti suchu napumpoval za poslední roky více než 40 miliard korun. A to hlavně za dotace na výstavbu nových nebo revitalizaci starých rybníků. Těch už je více než 400 a dalších 1200 jich má přibýt v dalších třech letech.

Související obsah

"Samozřejmě investujeme také do nakládaní s dešťovou vodou a do posilovaní zdrojů pitné vody v domácnostech i obcích," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

V budoucnu by měl mít každý dům vlastní nádrž. Posilují se také vodovodní a kanalizační řády a budují nové hloubkové vrty. Je otázkou, jestli jsou tohle všechno dostatečná opatření. Podle dlouhodobých odhadů odborníků nás letos čeká další velmi suché léto. Přitom podle předpovědí meteorologů nás žádné vydatné srážky nečekají ani v nejbližší době, trochu víc sprchnout by možná mohlo až na začátku května.
 

David Pik / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz