Přehled

Blíží se další povinnost pro OSVČ. Zapomenout na ni se nevyplácí!

Blíží se další povinnost pro OSVČ. Zapomenout na ni se nevyplácí!
Zdroj: Getty Images

Už jen několik dní zbývá podnikatelům na podání přehledů o příjmech a výdajích. Ten je potřeba odevzdat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovně. Státní svátek posunul termín o jeden den, tedy na čtvrtek 2. května.

Pokud jste v roce 2018 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, nestačí podat pouze daňové přiznání. Odevzdat musíte také přehledy o příjmech a výdajích. A to jak vaší zdravotní pojišťovně, tak na místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení.

Termín pro podání je 2. května 2019. V případě, že vám zpracovává daňové přiznání daňový poradce, termín se prodlužuje až do 1. srpna.

O tom je však potřeba informovat obě instituce ještě během základního termínu. Pokud tak neučiníte nebo přehledy neodevzdáte, hrozí vám vysoká pokuta. Ta může být až 50 tisíc korun.

Za den podání se považuje den, kdy sociálka nebo zdravotní pojišťovna přehled obdrží. U osobního nebo elektronického podání se za den podání bere tento den.

Povinnost platí i pro ty, kteří za loňský rok neměli žádné příjmy nebo měli příjmy do patnácti tisíc korun, a nemusí tedy podávat daňové přiznání.

Související obsah

Na základě odevzdaných přehledů pak budou vypočítány nového zálohy plateb na sociální a zdravotní pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí vždy platit měsíční zálohy platit. Nepodáním přehledů nelze této povinnosti uniknout.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz