Domácí

Lesy bojují se suchem. Tady vyrostou nové nádrže! PŘEHLED

Lesy bojují se suchem. Tady vyrostou nové nádrže! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Česko stále sužuje enormní sucho - Lesy ČR proto odstartovaly největší program v historii, který by měl lesům navrátit vodu. Do projektu investuje více než miliardu korun; jeho výsledkem by měly být desítky nových a obnova stovek už existujících nádrží.

Celostátní program Vracíme vodu lesu odstartoval v úterý. "Budujeme 73 nových nádrží, 292 obnovujeme a opravujeme. Další budou přibývat," uvedly Lesy ČR.

V nadějích na zavlažování lesů je podporuje i ministerstvo zemědělství. "Spolu s Lesy ČR plánujeme postavit nebo opravit 1215 rybníků za tři roky. Dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Stav vody je v Česku už několik let alarmující. Od roku 2015 bylo -500 mm srážek, což je jako kdyby třičtvrtě roku vůbec nepršelo. Podzemní vody na třetině území jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve stavu sucha. 

"Česko je střecha Evropy. Všechna voda od nás odtéká. Musíme s ní proto lépe hospodařit," tvrdí Lesy ČR. Jejich cílem je zadržet vodu v krajině a nechat vzniknout stovky malých nádrží, mokřadů či rybníčků.

Zdroj: Lesy ČR

V Moravskoslezském kraji Lesy ČR obnoví například vodní nádrž Kojetín u Nového Jičína nebo dokončí rekonstrukci vodní nádrže Sedlinka na Opavsku.

V Kraji Vysočina budou pokračovat rekonstrukce výpustného zařízení a odbahnění vodní nádrže Kožichovice na Třebíčsku. V Kralické oboře u Náměště nad Oslavou tento rok zahájí obnovu dvou nádrží a další zaniklou retenční nádrž zrekonstruují na Telčsku.

"V Jihomoravském kraji obnovíme vodní nádrž Šumná na Znojemsku a vybudujeme retenční nádrž U Sila na Znojemsku. Plánovaný jez na Dyji má optimalizovat vodní režim v evropsky významné lokalitě Soutok," vysvětlují Lesy ČR.

Související obsah

Oprava a výstavba nových nádrží se týká i zbytku republiky. Například v Plzeňském kraji Lesy ČR momentálně kompletně rekonstruují vodní nádrž Zvonička. Do podzimu by měla být hotová rekonstrukce tří Babických rybníků ve Středočeském kraji.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz