Evropská unie

Podle Čechů je brexit nevýhodný pro obě strany. Sami z EU nechtějí!

Podle Čechů je brexit nevýhodný pro obě strany. Sami z EU nechtějí!
Zdroj: STEM

Jak dopadne odchod Velké Británie z Evropské unie, není stále jasné. Podle většiny Čechů už ale měla být jednání dávno ukončena. Kdyby se o podobné otázce hlasovalo v Česku, větší polovina lidí by byla proti odchodu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Podle aktuálního průzkumu si 65 % obyvatel Česka myslí, že vyjednávání o odchodu Velké Británie z Evropské unie (EU) už mělo dávno skončit. Téma brexit navíc už 58 % z nich unavuje. Důvodem je hlavně záplava informací. Lidem také vadí rozvleklost vyjednávacího procesu.

"Češi v rámci vyjednávání vnímají obtížnější situaci Velké Británie než Evropské unie. Zatímco s nelehkou vyjednávací pozicí Britů souhlasí 62 % lidí, tak s nevýhodným vyjednávacím postavením zástupců EU souhlasí pouze 53 %," popisuje výsledky průzkumu agentura. 52 % lidí si myslí, že kdyby se referendum o vystoupení konalo nyní, většina Britů by byla proti brexitu.

"Výzkum ukázal, že zásadní dělící linií v názorech na Brexit je vzdělání a pohlaví. Lidé bez maturity jsou častěji pasivnější, ale také skeptičtější k EU," upřesňuje výsledky průzkumu Jan Burianec ze společnosti STEM/MARK. Nepřehlédnutelný byl podle něj také nezájem o dění u mladých lidí do 30 let.

Jednotný názor mezi Čechy není ani na konečný výsledek brexitu. Nejreálnějším scénářem, který odhaduje více než čtvrtina populace, je měkký Brexit. Tedy to, že se podaří schválit dohodu mezi Británií a Evropskou unií.

Další možné verze jsou podle oslovených Čechů vyhlášení nového referenda (22 %), nebo tvrdý Brexit - odchod Spojeného království z EU bez dohody (15 %). 12 % lidí pak předpovídá úplné zrušení brexitu.

42 % obyvatel Česka si myslí, že vystoupení Británie z Evropské unie bude nevýhodné pro obě strany. Mladší lidé jsou častěji přesvědčeni, že odchod bude výhodný pro Británii a méně výhodný pro Unii.

"Názor mladých lidí a především studentů je v některých ohledech pochopitelný. Například univerzitní výměnný program Erasmus sice zůstane dle Britské rady zachován, studentům ze zahraničí ale hrozí navýšení poplatků, což jim může výrazně znepříjemnit potenciální studium," doplňuje Burianec.

Kdyby se o vystoupení z Evropské unie hlasovalo v Česku, proti odchodu by bylo něco málo přes 50 % obyvatel. Téměř třetina je pak pro czexit, slabší pětina je v tuto chvíli nerozhodná.

Připomeňte si hlasování o odkladu brexitu:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz