Zajímavosti

Konec nadýmání břicha! Experti přišli s převratným lékem

Konec nadýmání břicha! Experti přišli s převratným lékem
Zdroj: Profimedia

Na syndrom dráždivého tračníku, který doprováží nepříjemné zažívací potíže, dodnes neexistuje lék - pacienti mohou pouze zmírňovat příznaky. Změnu by ale mohly přinést přelomové bakteriální pilulky - ty odstraní ze střev sirovodík, který je jednou z hlavních příčin onemocnění.

Britští odborníci přišli s převratným lékem, který by mohl konečně ulevit lidem trpícím syndromem dráždivého tračníku (IBS). Informoval o tom britský deník Daily Mail. Kapsle naplněné bakteriemi odbourávají nadýmání tím, že nasávají sirovodík z trávicí soustavy, tedy tzv. shnilý vaječný plyn.

Ten je považován za jednu z hlavních příčin IBS. Nepříjemným chronickým onemocněním, které se projevuje křečemi v břiše, nadýmáním, průjmem či zácpou, trpí značná část populace v západním světě.

V současnosti ale neexistuje léčba, která by cílila na příčiny nemoci. Pacienti mohou pouze řešit příznaky pomocí diety a léků na zmírnění průjmů či zácpy.

Přesná příčina IBS je neznámá - ve hře je stres nebo stravovací návyky. Spousta odborníků se ale domnívá, že klíčovým faktorem jsou bakterie ve střevech. Pokud trávicí soustava funguje špatně, uvolňuje se tam velké množství sirovodíku a dalších plynů, které způsobují nadýmání, bolest a další příznaky IBS.

Související obsah

Pilulky zvané Blautix mají za cíl nastolit ve střevech rovnováhu. Obsahují bakterii Blautia hydrogenotrophica, která dokáže absorbovat sirovodík a snížit tak jeho hladinu ve střevech. Zároveň produkuje acetát, který způsobuje změny ve složení střevní mikroflóry - ta se pak stává rozmanitější a stabilnější.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz