Domácí

SPD zahájila kampaň demonstrací, policie zpacifikovala odpůrce

Na pražském Václavském náměstí ve čtvrtek odpoledne odstartovala demonstrací "proti diktátu Evropské unie" kampaň SPD do Evropského parlamentu. Akci přijeli podpořit i další evropští politici - například Marine Le Penová a Geert Wilders. Zastánci EU v reakci na tuto akci uspořádali na jiných místech v Praze svoje shromáždění.

V centru metropole se během čtvrtka odehrály hned tři demonstrace odpůrců i příznivců Evropské unie. Hnutí SPD uspořádalo demonstraci "proti diktátu Evropské unie, proti imigrační politice EU a islamizaci a za právo občanů ČR hlasovat v referendu za vystoupení z EU" na pražském Václavském náměstí, která odstartovala v 17:00. Akci jsme sledovali prostřednictvím přímého přenosu.

Na průběh akce a dodržování pořádku po celou dobu dohlížely desítky policistů. Necelou půl hodinu po začátku demonstrace došlo k prvním zákrokům policie - ozbrojené složky vyzvaly pískající odpůrce SPD, aby přestali narušovat průběh akce.

Ti ale na výzvy nereagovali a v pískotu a hluku pokračovali. Několik z nich dokonce museli těžkoodenci odvést za nadšeného tleskání příznivců hnutí SPD. Kvůli tomu byl na dvacet minut přerušen program.

"V horní části Václavského náměstí desítky osob vytrvale narušují průběh řádně oznámené akce a to i přes opakované policejní výzvy. Policisté jsou nuceni použít donucovací prostředky," uvedla Policie ČR na twitteru.

Předseda hnutí Tomio Okamura na akci pozval i zahraniční politiky s protiimigrační agendou. Zúčastnili se jí například předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová a předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders. Oba vystoupili se svými projevy před publikem.

Ministr vnitra Matteo Salvini svou podporu v tažení proti EU vyjádřil prostřednictvím videozdravice promítané na velkoplošné obrazovce. Na akci vystoupila kapela Ortel.

Zastánci EU v reakci na demonstraci uspořádali dvě shromáždění. První, tzv. Hluková olympiáda, se konala ve spodní části Václavského náměstí. Svůj nesouhlas s Okamurovou akcí lidé vyjadřovali pomocí pánví, hrnců, trumpet či píšťalek. Druhé shromáždění začalo na náměstí Míru, poté se protestní průvod přesunul směrem k Václavskému náměstí.

Související obsah

"Policisté doporučují, aby Pražané i návštěvníci metropole počítali s možným omezením dopravy a případně i s omezenou průchodností horní i spodní části Václavského náměstí, Můstku a přilehlých ulic a důsledně dbali pokynů policistů a strážníků," uvedla před akcí mluvčí policie Andrea Zoulová.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz