Zahraničí

Zmizelá kolonie! Tisíce mláďat tučňáků se utopila. Neuměla plavat

Zmizelá kolonie! Tisíce mláďat tučňáků se utopila. Neuměla plavat
Zdroj: Profimedia

Brzké odlomení ledu na pobřeží způsobilo smrt tisíců mláďat tučňáků, která ještě neuměla plavat. V Antarktidě tak zmizela jedna největších kolonií, co existuje. V minulosti tam vyvádělo svá mláďata až 25 tisíc párů ročně.

Tučňáci císařští každý rok vyvádějí svoje mláďata na Bruntův šelfový ledovec. Vybírají si místa, kde je ten nejtvrdší led. Ten by měl vydržet od dubna až do prosince. V dubnu tam páry začínají mířit a do prosince se jejich mláďata osamostatní. Tentokrát bylo ale všechno jinak.


Od roku 2016 se císařští tučňáci už na své oblíbené místo nevrací. Všimli si toho analytici Peter Fretwell a Phil Trathan. Vidno tak bylo ze satelitních snímků Antarktidy. Právě kvůli nestabilitě ledu se na místo, kam dříve chodilo až deset procent celkové populace tučňáků císařských, nevrací, informuje BBC.com.


Podle vědců se přesunuli do hnízdiště na ledovci Dawsonové-Lambtonové. Bohužel jde ale jen o některé návštěvníky. Po tisíce původních se slehla zem. Co se s nimi stalo ale nikdo netuší. Velmi pravděpodobné je, že se mláďata utopila po odlomení ledu. Neuměla totiž plavat.

han, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz