Finanční speciál

Chci svým dětem dopřát to, co jsme my neměli, říká maminka

Chci svým dětem dopřát to, co jsme my neměli, říká maminka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Lenka Šťastná je pyšná maminka tří kluků (10, 9 let a 4 měsíce), která se s manželem rozhodla nic nepodcenit a všem synům šetří na jejich budoucnost. „Počítáme s tím, že děti budou chtít jít časem na nějakou školu, zařídit si vlastní bydlení nebo odejít studovat do ciziny, a proto jsme jim začali spořit už od malička, protože my jsme tuhle možnost neměli“ vysvětluje Lenka.

 Už před narozením prvního syna se Lenka s manželem rozhodli, že mu budou peníze od malička spořit. Apeloval na to zejména její manžel, který jí vždycky říkával: „Já sám vím, jaké to bylo, když jsem byl malý a naši mě dali na první učňák, který byl nejblíž, protože tam byl internát zadarmo.“ Jelikož byl on sám z pěti dětí, peníze zkrátka nebyly nazbyt, a proto chce svým dětem zajistit větší možnosti.


Jako nejrozumnější jim v té době přišlo stavební spoření, proto ho založili oběma synům. „Hned po vypršení stavebního spoření jsme klukům převedli peníze na jejich spořicí účty,“ říká Lenka s tím, že všechno něco stojí a s rostoucím věkem rostou také nároky. „Pak to bude například nějaký byt, placení kolejí, školného, studium v zahraničí a podobně,“ dodává.


Kluci mají ke svým spořicím účtům přidružený i svůj účet, ke kterému mají ti dva starší svou bankovní kartu. „Zatím jsme jim jejich karty nevydali, ale říkám si, že už možná nastal ten čas, kdy by měli začít hospodařit s vlastními penězi,“ vysvětluje Lenka s tím, že jim nastaví měsíční limit a bude zcela na nich, kdy si své peníze vyberou a za co je utratí, čímž odpadne starost s hledáním drobných na kapesné.

Související obsah


Momentálně se rozhodují, jak budou peníze spořit nejmladšímu synovi. „Podmínky stavebního spoření nejsou teď úplně nejlepší oproti těm původním, proto ještě nevíme, pro jakou variantu uložení úspor se rozhodneme,“ přiznává. S manželem také zvažují, že by dětem založili penzijní připojištění. „Těch možností je teď spousta, chceme ale přijít na nejvýhodnější způsob,“ směje se Lenka.


Pro sebe si s manželem mimo spořicích účtů zařídili také životní pojištění, protože jak Lenka říká, nikdo nikdy neví, co se může stát. „Kdyby jeden z nás nedej bože zůstal sám, tak na něj spadne hypotéka a plno různých dalších placení, a ne vše jde zrušit ze dne na den,“ komentuje rozhodnutí Lenka s tím, že se raději v některých věcech uskromní a zajistí se na horší časy, než aby se poté dostali do průšvihu.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz