Ropa

Ropa do Česka stále neteče. Mohou podražit pohonné hmoty

Česká republika a další evropské země, budou zítra s napětím očekávat, zda bude obnovena dodávka ruské ropy. Podle odborníků můžou ale vzniknout technické komplikace, které mohou termín posunout. Dodávka ropy byla zastavena v pátek kvůli jejímu znečištění. České úřady označují už teď situaci za velmi vážnou.

Ruští technici pracují na systému, který má ropovod co nejrychleji zbavit tří set tisíc tun znečištěné ropy. Ruská vláda slíbila, že zítra dodávku obnoví. “Panuje velká hrozba, že se tu situaci nepodaří takto rychle vyřešit,“ řekl ekonomu Lukáš Kovanda.


Takhle velký výpadek pamatuje Česko naposledy v 90. letech, kdy se Rusko a Ukrajina přely o ceny za přepravu ropy. Ropa proudí Družbou do České republiky od roku 1965. Rychlost jejího toku rourami o průměru zhruba půl metru je 3,5 až 5 kilometrů za hodinu. Její cesta z Ruska do Česka trvá několik dnů.


Zdržení obnovy dodávek ropy může podle ekonomů znamenat zdražování benzínu, nafty, LPG, topných olejů nebo například asfaltu. “Ropa je krví českého průmyslu a české ekonomiky. Jestliže nebude proudit tato krev, tak budou chudnout jak firmy, tak i domácnosti,“ prohlásil Kovanda.


Trasa ropovodu Družba začíná v ruské Samaře. K nám teče ropa přes Bělorusko, Ukrajinu a Slovensko. V Česku začíná Družba svou 505 kilometrů dlouhou trasu nedaleko Hodonína. Konečné zastávky má dvě, a to v Pardubicích a Litvínově. Největší objem ropy ale končí u obce Nelahozeves.


Zhruba 40 kilometrů od Prahy u obce Nelahozeves sídlí centrální tankoviště ropy. Tady se míchají různé druhy ropy pro rafinerie a skladují se tu nouzové zásoby pro Českou republiku.


Právě o ty je připraven žádat litvínovský Unipetrol, který má zásoby ropy už jen na čtyři dny. Kdy se dostane ruská ropa zpět do Česka, zatím nikdo neví. Správa státních hmotných rezerv a rafinerie spolu budou jednat zítra.
 

Jaroslav Brousil, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz