Zahraničí

Výlet se změnil v boj o holý život. Déšť zaplavil jeskyni i s lidmi

Výlet se změnil v boj o holý život. Déšť zaplavil jeskyni i s lidmi
Zdroj: TV Nova

Sportovní výlet šesti mužů se změnil v boj o život. Vydali se do jeskyní v americké Virginii. Venku ale začalo hustě pršet a muži se ze zatopeného labyrintu nemohli dlouhé hodiny dostat. Jeden z nich to nakonec dokázal po více než třiceti hodinách a přivolal pomoc.

Nenápadná díra v lese je vstupní branou do labyrintu jedenácti kilometrů jeskyní. Šestice mužů ve věku 34 až 59 let sem vyrazila strávit sportovní víkend.

Situace začala být vážná, když se spustil déšť a do podzemí začala proudit voda z povrchu. "Největší problém bylo podchlazení. Společně s vyčerpáním to přináší další problémy. Bylo potřeba jim pomoci rychle ven," uvedli záchranáři.

Situace byla dramatická. Teplota v podzemí je jen pár stupňů nad nulou. Po vydatných deštích je v celém systému navíc hodně bahna a na několika místech průlezy jen pro jednoho člověka.

Záchranářům se podařilo dostat všechny ven až po 48 hodinách. Nebyli dobře vybaveni a nikomu neřekli, kam přesně jdou. Měli přitom obrovské štěstí. V jeskynním systému se nedostali daleko a zůstali jen několik stovek metrů od vstupu.

Související obsah

"Je jedno, zda jdete lézt po horách nebo do podzemí. Vždy je dobré někomu říct, že když se do nějaké doby neozvete, něco je špatně a je třeba zavolat pomoc," dodal záchranář Billy Chrimes.

Skončili v různých nemocnicích - propustí je v nejbližších hodinách. Nepovedený výlet tím pro ně ale nekončí. Vstupy do jeskyní jsou na soukromém pozemku a nezkušení jeskyňáři neměli povolení na něj vstoupit.

Vladimír Kouba, sei, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz