Domácí

POZOR! Na trhu se objevily toxické hračky, nemáte je doma?

POZOR! Na trhu se objevily toxické hračky, nemáte je doma?
Zdroj: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje

Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnou hračkou z měkčeného plastu. Kachna s mláďaty totiž při kontaktu s kůží či slinami může vypouštět toxickou látku, která je ve větším množství škodlivá zejména pro reprodukci.

Inspektoři zajistili další nebezpečnou hračku, která byla stažena z trhu kvůli nadlimitní přítomnosti nebezpečných látek. "Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na riziko pro lidské zdraví informuje veřejnost o riziku látky di-2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) obsažené ve výrobku Gumová kačenka s mláďaty," informuje moravskoslezská krajská hygienická stanice na facebooku.

Hračky jsou označeny kódem YFM001 a EAN Kódem 8594167133418, pochází z Číny, kde je vyrábí společnost Yiwu Haiwei Toys Factory, do České republiky je dováží společnost CDMC s.r.o., prodejce z bezpečnostních důvodů již výrobek stáhl z trhu. Konkrétně byl výrobek odebrán z prodejny v obchodním domě Prior v Mostě.

"Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračce spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány," dodává krajská stanice.

Související obsah

DEPH má celou řadu škodlivých účinků na lidský organismus, velký vliv má na reprodukci. DEPH je evropskou směrnicí řazen mezi látky toxické pro reprodukci.

Ve velké kachně bylo naměřeno DEHP v množství 15,4 ± 3,1 % hm., v káčatech v množství 17,2 ± 3,4 % hm., 18,4 ± 3,7 % hm. a 28,6 ± 5,7 % hm. Limit pro tuto látku je přitom stanoven na 0,1 % hm..
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz