Koření

Takhle se připravují na náročné mise astronauti v centru NASA

Mezinárodní vesmírná stanice - laboratoř plující vysoko nad zemí, díky které vědci získávají nové poznatky z mnoha vědních oborů. Teď poskytuje útočiště a výzkumné pracoviště 59. expedici. V kosmu badatelé každý den objevují něco nového a žijí v podmínkách, které nás, obyčejné pozemšťany, fascinují. Jak se astronauti na náročné kosmické mise připravují, jsme zjistili ve výcvikovém středisku NASA v Texasu.

Dvacet let a pět měsíců. Tak dlouho už je mezinárodní vesmírná stanice na naší oběžné dráze, přes 300 kilometrů nad zemí. Na její palubě se vystřídaly desítky posádek, které mají za úkol provádět nejrůznější pokusy z oblasti astrobiologie, medicíny, fyziky, meteorologie a mnoha dalších. Kromě toho astronauti baví veřejnost příhodami ze života ve stavu beztíže. Na mezinárodní vesmírné stanici se cvičí, jí, pěstují se rostliny a hraje se na hudební nástroje.


I když práce astronauta na ISS může někdy působit jako brnkačka, hlavním posláním badatelů je výzkum, výzkum a zase výzkum.


"Pokaždé, když do vesmíru letí nová expedice, provádí spoustu nových experimentů, které se nikdy předtím nedělaly. Ale některé experimenty už na palubě mezinárodní vesmírné stanice trvají několik let. V jednu chvíli na ISS probíhá dvě stě až tři sta experimentů,“ říká italský astronaut Luca Parmitano.

Související obsah


Každý pobyt v kosmu pochopitelně vyžaduje ale důkladnou průpravu. Ve výcvikovém centru NASA v texaském Houstonu se na svou další misi připravuje právě i Ital Luca, který na ISS strávil v roce 2013 sto šedesát šest dní. Na palubu se vrátí letos v červenci jako letecký inženýr expedice 60 a velitel expedice 61.


Výcvik astronautů začíná získáváním teoretických poznatků a poznáváním základních systémů na ISS. Trénink na konkrétní expedici může podle náročnosti trvat až tři roky. Jak taková příprava probíhá, můžete vidět v reportáži.  

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz