Koření

Takhle se připravují na náročné mise astronauti v centru NASA

Mezinárodní vesmírná stanice - laboratoř plující vysoko nad zemí, díky které vědci získávají nové poznatky z mnoha vědních oborů. Teď poskytuje útočiště a výzkumné pracoviště 59. expedici. V kosmu badatelé každý den objevují něco nového a žijí v podmínkách, které nás, obyčejné pozemšťany, fascinují. Jak se astronauti na náročné kosmické mise připravují, jsme zjistili ve výcvikovém středisku NASA v Texasu.

Dvacet let a pět měsíců. Tak dlouho už je mezinárodní vesmírná stanice na naší oběžné dráze, přes 300 kilometrů nad zemí. Na její palubě se vystřídaly desítky posádek, které mají za úkol provádět nejrůznější pokusy z oblasti astrobiologie, medicíny, fyziky, meteorologie a mnoha dalších. Kromě toho astronauti baví veřejnost příhodami ze života ve stavu beztíže. Na mezinárodní vesmírné stanici se cvičí, jí, pěstují se rostliny a hraje se na hudební nástroje.


I když práce astronauta na ISS může někdy působit jako brnkačka, hlavním posláním badatelů je výzkum, výzkum a zase výzkum.


"Pokaždé, když do vesmíru letí nová expedice, provádí spoustu nových experimentů, které se nikdy předtím nedělaly. Ale některé experimenty už na palubě mezinárodní vesmírné stanice trvají několik let. V jednu chvíli na ISS probíhá dvě stě až tři sta experimentů,“ říká italský astronaut Luca Parmitano.

Související obsah


Každý pobyt v kosmu pochopitelně vyžaduje ale důkladnou průpravu. Ve výcvikovém centru NASA v texaském Houstonu se na svou další misi připravuje právě i Ital Luca, který na ISS strávil v roce 2013 sto šedesát šest dní. Na palubu se vrátí letos v červenci jako letecký inženýr expedice 60 a velitel expedice 61.


Výcvik astronautů začíná získáváním teoretických poznatků a poznáváním základních systémů na ISS. Trénink na konkrétní expedici může podle náročnosti trvat až tři roky. Jak taková příprava probíhá, můžete vidět v reportáži.  

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koření

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz