Zajímavosti

Velké změny v Itálii: Tohle musíte vědět, než vyrazíte! Hrozí i pokuty!

Velké změny v Itálii: Tohle musíte vědět, než vyrazíte! Hrozí i pokuty!
Zdroj: Profimedia

Itálie je jedna z nejoblíbenějších letních destinací, každoročně do této země zamíří tisíce českých turistů. Ať už se vydávají autem k moři, nebo letecky do vnitrozemí, často je zaskočí výdaje, se kterými nepočítali. Připravili jsme pro vás přehled, za co si při dovolené v Itálii připlatíte a také, na čem naopak můžete ušetřit!

Doprava autem

Zpoplatněna v Itálii je například většina dálnic. Poplatky za průjezd bývají vybírány v mýtných bránách, platí pro řidiče osobních aut, motocyklů a vozidel nad 3,5 tuny. Itálie má dva druhy mýtných systémů – otevřený a uzavřený.

V případě otevřeného systému mýtné zaplatíte hned u vjezdové brány. Částku budete znát už předem. Častěji však podle webu guidafisco.it narazíte na systém uzavřený – tam zaplatíte za ujetou vzdálenost a také za kategorii vozidla. Zaplatíte i za průjezd některých tunelů.

V průměru však můžete počítat s 8 eury za každých ujetých 100 kilometrů. Přesnou kalkulačku naleznete přímo na italských stránkách autostrade.it. Většinou platíte tím způsobem, že si vyzvednete při vjezdu na dálnici lístek v turniketu a platíte při výjezdu, případně na konci placeného úseku.

Parkování


Doprava autem po městě není v Itálii nic příjemného. Zácpy a nekonečné čekání vás zaskočí, ještě než vůbec přijedete do samotného centra. Méně znalé turisty často překvapí obrovské množství jednosměrek. Většina turistů tedy řeší situaci tak, že vůz nechá na okraji města a dál už se pohybuje pouze pěšky, případně hromadnou dopravou. Počítejte s tím, že za parkování v parkovacím domě zaplatíte za den i 20 eur.

Parkování přímo ve městech je většinou komplikovanější, většina parkovacích míst je modrá, což znamená zpoplatněné parkování. Doba parkování navíc bývá i často omezena, například pouze na dvě hodiny. Na bíle označených místech máte státní zdarma.
 


Doprava letecky 

Za cestu autem k moři si sice na dálnicích připlatíte, pokud si však v létě chcete raději užít vnitrozemní historická města a jejich památky, doprava letadlem nebo autobusem vás vyjde poměrně výhodně. Některá italská města patří dokonce mezi nejlevnější města v Evropě.

Město módy Milán obsadilo v žebříčku nejlevnějších měst Evropy hned šesté místo. Dost ušetříte, právě pokud se rozhodnete sem cestovat letecky. Jsou sem totiž jedny z nejlevnějších letenek. Drahé nejsou ani autobusové jízdenky, počítejte však, že strávíte minimálně dvaadvacet hodin na cestě. Přímořská Neapol je v těsném závěsu na osmičce, hlavní město Řím obsadilo patnáctku a slavné Benátky se drží na pětadvacítce.

Historická centra a památky

Turismus v Benátkách však letos zkomplikují všudypřítomné poplatky. Město vybírá od výletníků za vstup do centra až deset eur, výjimku mají pouze turisté, kteří jsou přímo v Benátkách ubytováni. Vedení města tak učinilo poté, co město nezvládalo obrovský nápor turistů. A podobný poplatek vybírají i některé italské ostrovy, například Elba, Lampedusa nebo Liparské ostrovy.

V Římě počítejte, že za vstupné do většiny nejznámějších památek a muzeí utratíte kolem 12 eur. Pokud se navíc chcete vyhnout frontám a lístky si rezervujete online, připlatíte si v průměru 4 eura.

Často však jednu vstupenku můžete využít pro zhlédnutí více památek, například za vstup do Kolosea si můžete užít i Forum romanum nebo pohorek Palatin. Zdarma však máte vstup do Baziliky sv. Petra ve Vatikánu nebo do Pantheonu.

Související obsah

Jídlo v restauracích

Velkým překvapením pro nezkušené turisty bývá i takzvaný couvert, někdy i coperto nebo servizio – zákazníkovi restaurace je do celkového účtu automaticky započítaný poplatek v řádu několika eur. Restauraci platíte v podstatě za prostření stolu a místo k sezení.

V rámci tohoto poplatku podávají některé restaurace vodu pro celý stůl zdarma, někde najdete uprostřed stolu i italské tyčinky nebo jiné pečivo. Pokud si poplatek neúčtuje restaurace předem, mějte na paměti, že číšníci pak očekávají od hostů tučné spropitné.

Na čem naopak ušetříte ve velké části italských měst, je pitná voda. Například v Římě jsou pítka na každém kroku, vodu si můžete doplňovat i do vlastních lahví. Na některých místech si můžete zdarma natočit i perlivou vodu.

Související obsah

Nákupy

Nákupy v Itálii potěší zejména peněženky milovníků módy. Oblečení se tu dá nakoupit opravdu levně, a to nejen na tržnicích, ale i v různých buticích. Na své si přijdou ctitelé nejnovějších módních trendů i ti, co upřednostní retro. Za pár eur tu pořídíte i vkusné vintage doplňky.

Poměrně levně zde pořídíte také zeleninu a ovoce. Nezapomínejte ale, že Italové mají jinou otevírací dobu obchodů, než na které jsme zvyklí. V době siesty obchodníci zavřou klidně až na čtyři hodiny. Pauza začíná obvykle v jednu hodinu odpoledne, dveře obchodů se znovu otevírají kolem 16. nebo 17. hodiny. 

Podívejte se na loňskou reportáž o tradiční slavnosti gondol v italských Benátkách:

mj, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz