Zajímavosti

Krásná podívaná! Oblohu v noci prozáří meteorický roj Aquaridy

Krásná podívaná! Oblohu v noci prozáří meteorický roj Aquaridy
Zdroj: Profimedia

Milovníci astronomie si nemohou nechat ujít noc z neděle na pondělí, kdy meteorický roj Éta Aquaridy dosáhne svého maxima. Viditelný by měl být zejména těsně před svítáním. Fascinující podívanou podtrhne fakt, že ji nebude rušit světlo Měsíce.

Meteorický roj je možné sledovat již od poloviny dubna a potrvá až do konce května. V těchto dnech je ale jeho aktivita na maximu - svého vrcholu nad Českem dosáhne v ranních pondělních hodinách těsně před svítáním.

V České republice spadne při maximu okolo 20 metorů za hodinu, při zvýšené aktivitě to může být i několikanásobek. Podle České meteorologické společnosti se máme na co těšit - meteory budou často dlouhé a rychlé.

Milovníkům meteorického roje letos podmínky přejí - Měsíc totiž bude z neděle na pondělí těsně po novu, takže podívanou nebude rušit jeho svit.

Éta Aquaridy jsou jednou z větví proudu částic ze slavné Halleyovy komety (druhou větví jsou říjnové Orionidy). Své jméno dostaly proto, že jejich radiant leží v souhvězdí Vodnáře, v blízkosti jedné z nejjasnějších hvězd souhvězdí Éta Aquarii.

Související obsah

V maximu má roj četnost kolem meteoru za minutu, i když tyto frekvence jsou zřídka viděny v severních zeměpisných šířkách v důsledku nízké výšky radiantu na obloze - tedy i v Česku.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz