Domácí

Česku hrozí ničivé sucho. Na jižní Moravě už pěstují palmy

Česku hrozí ničivé sucho. Situace v létě má být ještě horší než loni. Vláda se rozhodla proti suchu bojovat a zajistit dostatek pitné vody. Podle odborníků je zasaženo extrémním suchem až třicet procent republiky. Koalice připravila několik opatření, jak lidem během suchého období zajistit přístup k pitné vodě.

Mezi obce, které v posledních letech marně bojují se suchem, patří třeba Přibice na jihu Moravy. V létě tam nepršelo několik měsíců. Studny jsou vyschlé a místní zahrádkáři začali pěstovat tropické plodiny. Vidět můžete třeba kaktusy v předzahrádce, palmy na návsi a datle na zahradě.

Studny jsou už teď bez vody. Zahrádkáři mohou zapínat čerpadla jen půl hodiny denně, než klesne hladina. V řece už klesla hladina na úroveň léta a zahrádkáři si přivážejí pod okapy všechno, do čeho se dá zachytit voda - nádrže různých velikostí a dokonce i staré vany. Dešťová voda je teď jediná naděje na úrodu.

"Řešení tématu vody je to nejdůležitější, co máme na stole," tvrdí premiér Andrej Babiš. Podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu je dnes situace podstatně horší než v minulém roce. Extrémní sucho postihuje až třicet procent území. Nepomohly ani nedávné deště.

Vláda by v následujících deseti letech do boje proti suchu chtěla investovat třicet až padesát miliard korun. "Je tu vybráno 49 lokalit, kde počítáme, že se bude shromažďovat voda do vodárenské a přehradní nádrže, z nich je 26 pro vodárenské účely a 23 pro zavlažování," sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Související obsah

"Boj proti suchu si zaslouží větší pozornost, slibované finance jsou především z fondu EU, potřebujeme řešení i z národních zdrojů," uvedl Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL Stovky obcí jsou zásobovány z mělkých vod - další sucho pro ně bude znamenat odříznutí od pitné vody. Správa hmotných rezerv jim tak bude muset přistavit cisterny.

Podle premiéra Andreje Babiše je nezbytné jejich počet výrazně navýšit. "Měli bychom se podívat, jestli tam nemáme různé vzácné kovy, které nepotřebujeme, ty cisterny by byly více důležité. Já jsem doporučil tady panu předsedovi, aby si nakoupil víc těch cisteren," myslí si Babiš.

"Jsme připraveni na sucho, jak pro zásobování obyvatel vodou, průmyslu, energetiky, zemědělství," ubezpečuje Jan Svejkovský, mluvčí povodí Ohře.

Podle opozice za problém s nedostatkem vody může i velkoprůmyslový způsob hospodaření. "Ukazuje se, že to velice zhoršuje kvalitu půdy, která poté nedokáže zadržet vodu v krajině," upozorňuje Veronika Vrecionová (ODS), místopředsedkyně zemědělského výboru.

Ministr zemědělství chce v blízkosti vodní nádrže Švihov zakázat používaní některých přípravků na ochranu rostlin. To by podle něj mělo zlepšit kvalitu půdy.

Klára Pospíšilová/Josef Svoboda/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz