Zahraničí

Ovzduší v Evropě se zlepšilo! Česko je na tom stále špatně

Ovzduší v Evropě se zlepšilo! Česko je na tom stále špatně
Zdroj: ČTK

Podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) se stav emisí v Evropské unii zlepšuje. Oproti roku 2017 se oxid uhličitý (CO2) v ovzduší snížil o 2,5 %. Pozitivní výsledek zaznamenaly i některé státy, například v Portugalsku se emise snížily o 9 %, v Německu pak o 6,4 %. Česká republika však patří mezi státy, kde jsou emise stále problémem. Za rok se je podařilo snížit jen o 0,1 %.

Eurostat opět po roce vydal zprávu o stavu emisí v Evropské unii. Výsledky vyšly celkem pozitivně. Ovzduší se celkově zlepšilo v roce 2018 oproti předchozímu roku o 2,5 %.

Co se týče konkrétních členských států, nejlépe dopadlo Portugalsko, kde se emise oxidu uhličitého snížily o 9 %. Za ním se umístilo Bulharsko, kde došlo ke snížení o 8,1 %, v Irsku o 6,8 % a v Německu o 5,4 %.

Bohužel Česká republika se mezi tyto státy zařadit nemůže. Oproti roku 2017 se podařil oxid uhličitý v ovzduší snížit jen o 0,1 %, což není pozitivní výsledek. Dopadli jsme však lépe než Slovensko, kde naopak došlo k nárůstu emisí o 2,4 %, nebo Polsko s nárůstem 3,5 %.

Související obsah

Mezi státy s nejhorším stavem emisí patří Malta, kde za rok vzrostl počet oxidu uhličitého o 6,7 %, a Litva, kde byl zaznamenaný nárůst o 8,5 %. A právě emise oxidu uhličitého patří mezi hlavního přispěvatele ke globálnímu oteplování. Oxid uhličitý má také podíl na vzniku skleníkových efektů.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz