Volby do Evropského parlamentu 2019

Kotlebovci vyhráli na Slovensku studentské volby! Vláda propadla

Kotlebovci vyhráli na Slovensku studentské volby! Vláda propadla
Zdroj: ČTK/AP

Podobně jako v Česku i na Slovensku probíhaly v minulých dnech studentské volby. Pokud by slovenští středoškoláci volili do Evropského parlamentu, zvítězila by strana Mariana Kotleby a získala by tři mandáty.

Slovenskými europoslanci za krajně pravicovou Lidovou stranu Naše Slovensko by se stali Milan Mazurek, Marek Kotleba a Milan Uhrík. Ve studentských volbách získala 15,8 % hlasů.

Tři křesla v Europarlamentu by měla také mimoparlamentní koalice Progresivní Slovensko/Spolu, kterou by volilo 12,5 % respondentů. Členkou byla také nastupující prezidentka Zuzana Čaputová, která se ho ale po volbách vzdala.

Na třetí místo by se v takovém případě dostala s 9,76 % hlasů strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. O přibližně dva procentní body méně (7,68 %) by mělo uskupení Sme rodina Borise Kollára. Svoboda a Solidarita by získala 6,53 % a Přímá demokracie 5,21 %.

 

Obrovský neúspěch ve studentských volbách zaznamenaly vládní strany. Stranu Směr-sociální demokracie podpořilo jen 6,3 % respondentů, Slovenská národní strana (3,8 %) a Most-Híd (1,77 %) by se ani do Europarlamentu nedostaly.

V simulovaných volbách jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými středními školami. Zatímco na gymnáziích vyhrála koalice Progresivní Slovensko/Spolu, u žáků odborných škol jasně vedou kotlebovci. LSNS by zvítězila i na církevních a soukromých školách.

Související obsah

Jedním z faktorů při vybírání kandidátů je podle organizace Pro středoškoláky jejich rozpoznatelnost. Více hlasů dostávala známá jména. "Dalším faktorem je fakt, že slovenští studenti mají minimální znalosti o tom, co EU dělá a jak funguje. Tyto výsledky naznačují ovlivnitelnost studentů populistickou a antiunijní kampaní," sdělilo sdružení.

Simulované volby organizovala Kancelář Evropského parlamentu na Slovensku a sdružení Pro středoškoláky, které také publikovalo jejich výsledky. Zúčastnilo se 204 středních a dvě vysoké školy, které odevzdaly dohromady více než 10 tisíc platných hlasů.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz