Zdraví

Rakovina plic bují dlouhou dobu nepozorovaně. Lidé přijdou pozdě

Rakovina plic bují dlouhou dobu nepozorovaně. Lidé přijdou pozdě
Zdroj: Profimedia

Diagnóza rakoviny v raném stadiu představuje vyšší šanci na vyléčení. U rakoviny plic ale pacienti k lékaři často přicházejí pozdě.

Jen přibližně 15 % pacientů s touto diagnózou zachytí lékaři v I. nebo II. klinickém stadiu onemocnění. V těchto fázích totiž rakovina postupuje většinou bez výrazných projevů. Pokud se první příznaky nemoci, jako je kašel, únava nebo dušnost při námaze, objeví, lidé je obvykle přehlížejí.

Nádor proto lékaři často objeví například v rámci předoperačních vyšetření, která pacienti podstupují kvůli jiným onemocněním. Karcinom plic se dá v časných fázích onemocnění obvykle chirurgicky odstranit a existuje šance na vyléčení.

V pozdějších stadiích to již není možné. Léčba pokročilého onemocnění, III. a IV. stadia rakoviny plic, již obvykle k vyléčení nevede. Dokáže však pacientům prodloužit život. S ohledem na typ a vývoj nádoru a anamnézu pacienta pak lékaři volí chemoterapii, ozařování, cílenou léčbu nebo imunoterapii.

Související obsah

Od letošního března mohou lékaři pacientům s určitým typem karcinomu plic nasadit imunoterapii jako lék první volby. Imunoterapie je léčbou, která pomáhá organismu odhalit a bojovat s nádorovým onemocněním pomocí vlastního imunitního systému. Pacienti tuto léčbu ve srovnání s chemoterapií lépe snášejí.

Onemocnění se nepříznivou prognózou se bohužel nevyhýbá ani nekuřákům. Na stránkách Masarykova onkologického ústavu odborníci uvádí, že 15 % nemocných nikdy dřív nekouřilo. Přesto stále platí, že pasivní a aktivní kouření je nejčastější příčinou plicního nádoru. Důležitou roli hraje také genetika a rizikové faktory jako například stres.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz