Domácí

Češi polskému masu nevěří. Týdně probíhají tisíce kontrol

Dovoz nakaženého hovězího masa z Polska se podařilo dostat pod kontrolu. Individuální opatření podle ministra zemědělství přesto pokračují a jen tak neskončí. Zaměřují se na kvalitu hovězího i kuřecího masa, ve kterém v posledních týdnech zachytili bakterie salmonely. Čeští spotřebitelé jsou proto stále ostražití.

Maso z Polska. Kauza, která v únoru hýbala Českem. V první várce se 700 kilogramů salmonelou nakaženého hovězího dostalo do nemocnic i školních jídelen. Pak přišlo na řadu maso kuřecí. Opatření tak neskončila.

"My jsme vyhlásili individuální mimořádná opatření. To znamená u firmy, u které se objeví záchyt se salmonelou, musí před předvedením další zásilky na trh nechat maso zrozborovat," říká ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle státní veterinární správy ale v poslední době žádné podobné rozbory neproběhly.

Kontroly se provádí i na silnicích. "Za měsíc duben celníci provedli asi 45 tisíc kontrol na silnicích. Z toho bylo asi 17 porušení, co se týká dopravy nebo přepravy veterinárního zboží," uvedla Martina Kaňková, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel. Nejvíce porušení celníci v dubnu odhalili v Karlovarském kraji, potom v Praze, v Libereckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Zaměřili se na doklady přepravovaného zboží nebo na to, zda je doprava nahlášená v evidenci.

Situace se ale podle veterinářů lepší. "Za posledních 14 dní od těch posledních nálezů v polském drůbežím mase jsme žádný výrazný nález neměli," uvádí Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Ministr Toman tento týden přesto vyzval svůj polský protějšek, aby situaci s nekvalitním masem, ale také i ovocem s pesticidy, které se dostává na český trh, neprodleně řešil. V Polsku tak budou muset přijmout stovky nových veterinárních inspektorů, kteří by dohlíželi na trh s potravinami a jatka.

Kristýna Šimánková/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz