Rakovina

Strach, nejistota. Rakovina neubližuje jen tělu, ničí i psychiku

Strach, nejistota. Rakovina neubližuje jen tělu, ničí i psychiku
Zdroj: Thinkstockphotos

Rakovinou onemocní každý třetí Čech. Nejdůležitější je začít s léčbou včas. Zásadní je také správná výživa a často i psychologická pomoc..

Lidé, kteří v Česku onemocní rakovinou, se nejčastěji potýkají s kožními nádory, rakovinou tlustého střeva, prostaty, prsu a plic. K bezprostředním pocitům pacientů po sdělení nepříjemné diagnózy patří obvykle strach či nejistota.


Proto je důležité se obrátit na skutečné odborníky z onkologických center, kteří pacientům sdělí nejen podrobnosti k léčbě, ale poskytnou nemocným i jejich blízkým informace o psychologické pomoci. Vyrovnat se s rakovinou je totiž obtížné jak pro pacienta, tak pro jeho rodinu.

Každý druh rakoviny má své specifické příznaky a projevy. Stejně tak se liší forma i intenzita léčby, kterou zvolí lékař na základě podrobného vyšetření pacienta. Vždy ale platí, že základem je včasná diagnostika. U některých onemocnění, například rakoviny prsu, má pacient při včasné diagnostice velkou šanci na vyléčení.


Zhoubné nádory je možné léčit lokálně i systémově. Do lokální léčby spadají například chirurgické zákroky či radioterapie, které prostřednictvím záření cílí na konkrétní postižené místo. Systémová léčba působí na celý organismus nemocného. Spadá sem například chemoterapie, cílená léčba nebo imunoterapie. Odborníci mnohdy kvůli větší efektivnosti využívají kombinaci lokální i systémové léčby.

Související obsah


Při léčení rakoviny je velmi důležité nezapomenout jíst a dbát na správnou výživu. Úbytek váhy totiž pro léčeného představuje rizikový faktor, který může onkologickou léčbu výrazně zkomplikovat. Nemocní by se měli snažit dodržovat standardní režim i přesto, že při léčbě mohou trpět nechutenstvím či nevolností a že jídlo je tím posledním, na co mají pomyšlení.


Lékaři doporučují, aby lidé s rakovinou přijímali potravu pravidelně a po malých dávkách. Strava by měla být pestrá a bohatá na vitamíny a bílkoviny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz