Domácí

Vzpoura v Národním divadle! Připojila se i legenda české opery

Vzpoura v Národním divadle! Připojila se i legenda české opery
Zdroj: Profimedia

V Národním divadle to vře - tamní umělce rozzuřil výběr nového ředitele Opery ND, který se ke své funkci dostal za podezřelých okolností. Více než tři stovky osobností české opery, mezi nimi i legenda Soňa Červená, se proto obrátily na ředitele Národního divadla Jana Buriana a žádají vysvětlení.

V Národním divadle začíná atmosféra pořádně houstnout - zaměstnanci a umělci Opery Národního divadla a Státní opery jsou vážně znepokojeni situací, která tam nastala. "Ta byla způsobena netransparentním výběrem nového uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery, Per Boye Hansena," tvrdí umělci.

Hansen má nastoupit v září na začátku sezóny 2019/2020 - od loňského roku působil jako poradce ředitele Národního divadla, což měl být přípravný krok. Za devět měsíců svého působení dostal podle naštvaných umělců českou operu do kritického stavu.

"Doposud se věnoval úzkému segmentu (zejména výměně českých sólistů za sólisty ze zahraničí) a neseznámil se s českou legislativou, vnitřním chodem divadla a uměleckým provozem. Do dnešního dne není definovaná nová organizační struktura opery," stěžují si umělci. Na jejich otázky jim nikdo dodnes neodpověděl.

Rozhodli se proto napsat otevřený dopis řediteli Národního divadla Janu Burianovi. Ten podepsalo 339 osobností Opery, včetně vedení, sólistů, dirigentů, členů orchestru a dalších významných osobností.

Na seznamu jmen se tak objevila například legenda české opery Soňa Červená, představitelka Rusalky Alžběta Poláčková nebo sólista Jiří Brückler, kterého milovníci opery mohou znát z Romea a Julie nebo Carmen.

Po řediteli žádají vysvětlení, za jakých okolností se Hansen dostal do funkce. Otevřený dopis vzal na vědomí i předseda ČSSD Jan Hamáček a ministr kultury Antonín Staněk.

 

Související obsah

"Ředitel Národního divadla obdržel dnes ráno dotazy zaměstnanců. Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů, nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor Opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery," napsal pro TN.cz mluvčí ND Tomáš Staněk.

"Doufáme, že jde o upřímnou starost o budoucnost Opery, nikoliv o snahu zbytečně zkomplikovat nástup nového uměleckého ředitele, který byl řádně jmenován, mimo jiné na základě doporučení ředitelů oper ve Stockholmu, Curychu, a Frankfurtu a na základě doporučení týmu odborníků pod vedením výkonného ředitele Opera Europa Nicholase Payna," tvrdí ředitel divadla Jan Burian.

"Výběr vhodných kandidátů na prestižní pozici probíhal od listopadu 2017. Hansen byl vybrán na základě doporučení výkonného ředitele prestižní mezinárodní organizace Opera Europa a dalších významných osobností evropského divadla a po konzultaci s Garanční radou ND", uvedlo Národní divadlo ve svém oficiálním prohlášení.

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz