Hry

Parní stroj či puzzle. V Litvínově vystavují hračky malých šlechticů

V Litvínově si návštěvníci zámku mohou prohlédnout unikátní výstavu. I dnešní děti nadchnou hračky, které jsou i 200 let staré. Jde o kousky, se kterými si hrály děti šlechtických rodin.

Koníci, panenky, zvířátka, miniaturní kuchyňky, koupelna nebo třeba kostky, pexeso, Člověče, nezlob se. Hračky, se kterými si hráli malí šlechticové, mají sice do dnešních elektronických her daleko, děti na nich ale i tak mohou nechat oči.

"Dneska hlavně převažuje PVC, tenkrát to byly plech, dřevo, látky, porcelán," prozradila průvodkyně výstavy Milana Štveráčková.

Nejstarší kousky byly vyrobeny kolem roku 1800. Například puzzle, které mohli návštěvníci také obdivovat, je staré neuvěřitelných 170 let. Od dnešního se liší jen tím, že je malované ručně.

"Chtěla bych si s nima hrát, ale bojím se, že bych to třeba trošku zničila," řekla televizi Nova jedna z dětských návštěvnic výstavy.

Související obsah

Ve své době byly tyto hračky luxusem. I děti šlechticů si jich musely vážit. Měly je připravit na život v dospělosti.

"Děvčata učila, že se budou starat o domácnost, o výchovu dětí, o vaření, chlapci půjdou do boje," prozradila průvodkyně Štveráčková.

Všechny hračky jsou tak dodnes plně funkční. Šicí stroje opravdu šijí, parní stroj má kromě tlakoměru i dva písty a v miniaturních kamnech se i po více jak sto letech dá doopravdy zatopit.

vbo, Jitka Fárová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz