Tsunami

Pacifik zasáhlo silné zemětřesení, platí varování před tsunami

Pacifik zasáhlo silné zemětřesení, platí varování před tsunami
Zdroj: Profimedia

Zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály zasáhlo v úterý večer místního času, odpoledne středoevropského, jihozápadní Pacifik. Epicentrum bylo u ostrova Nové Irsko v hloubce přibližně 10 km pod povrchem. Úřady pro oblast Papuy-Nové Guineje a pro Šalamounovy ostrovy vyhlásily varování před hrozbou tsunami.

Prvotní odhady hovořily o síle zemětřesení 7,7 stupně, nakonec odhad americká geologická služba upřesnila na 7,5 stupně Richterovy škály. Zemětřesení udeřilo krátce před 15. hodinou středoevropského času. Zhruba o 40 minut později ještě přišel druhý otřes s epicentrem o tři kilometry dál, který měl sílu 5 stupňů Richterovy stupnice.

Informace o škodách, zraněných či mrtvých zatím nejsou k dispozici. V jihozápadním Pacifiku je hluboká noc a rozsah poškození zřejmě odhalí až denní světlo. Epicentrum ale leželo přímo při pobřeží ostrova Nové Irsko, který je součástí Bismarckova souostroví.

"Reportéři agentury AFP z Kokopa, které je blízko epicentra masivního zemětřesení, uvedli, že to vyhodilo proud. Vyděšení lidé vyběhli na ulici. Ale překvapivě místní podniky nehlásí žádné škody. Kompletní vyhodnocení bude možné až za dne," uvedl na twitteru editor agentury AFP Andrew Beatty, která má pobočku ve městě Kokopo ležícím jen necelých 30 kilometrů od epicentra.

Související obsah

Úřady po zemětřesení vydali varování před vlnou tsunami. Platí pro ostrov Papua-Nová Guinea a pro Šalamounovy ostrovy. V ohrožení je pobřeží ve vzdálenosti 1 000 km od epicentra.

Velké škody zemětřesení v tomto regionu způsobují jen velmi zřídka. Místní jsou na ně připravení a budovy stavěny tak, aby odolaly. Největším problémem tak bývají sesuvy půdy. Zemětřesení v únoru a v březnu loňského roku zabila přes 200 lidí.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz