Zahraničí

Trump dal Huawei na "černou listinu", Ovčáček odkazuje na EU

Trump dal Huawei na "černou listinu", Ovčáček odkazuje na EU
Zdroj: TV Nova

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v USA stav nouze, aby ochránil telekomunikační sítě. Podezírá totiž zahraniční - zejména čínské - společnosti ze špionáže. Krátce po jeho rozhodnutí ministerstvo obchodu zařadilo firmu Huawei na černou listinu.

Stav nouze vyhlásil americký prezident ve středu. Jeho rozhodnutí umožňuje Bílému domu zabránit některým zahraničním firmám, které podle Trumpa představují nebezpečí pro americké telekomunikační sítě, aby obchodovaly se Spojenými státy.

Vyhlášení stavu nouze je podle Trumpa v zájmu ochrany americké národní bezpečnosti. Zdůraznil, že cizí nepřátelé zneužívají zranitelnosti telekomunikačního systému USA, který jim umožňuje špionáž.

Nic podobného Česko zatím neplánuje. "Česká republika jako suverénní stát číní suverénní rozhodnutí. Důležitý je také postoj celé řady našich partnerů v EU, které restrikce vůči Huawei odmítají," napsal redakci TN.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle zahraničních médií je tento krok očividně zaměřený proti Číně, jejíž obchodní vztahy se Spojenými státy se v poslední době velmi zhoršily. Prohlubující krize souvisí s čínskou firmou Huawei, kterou USA obviňují z toho, že na příkaz čínské vlády používá svá zařízení ke sledování Američanů.

Několik hodin po vyhlášení stavu nouze se firma Huawei skutečně objevila na černé listině. Rozhodlo o tom americké ministerstvo obchodu. Huawei tak bude potřebovat souhlas americké vlády, aby mohl zakoupit součástky vyrobené ve Spojených státech.

Bez amerických technologií hrozí čínské společnosti obrovské ztráty. Podle agentury Reuters možná nebude schopná nadále prodávat některé svoje výrobky kvůli silné závislosti na amerických dodávkách.

"Tento krok zabrání tomu, aby zahraniční subjekty využívaly americké technologie způsobem, který by mohl být v rozporu se zájmy naší národní bezpečnosti nebo zahraniční politiky," řekl americký ministr obchodu Wilbur Ross.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz