Billboard

Za půl roku odstranili jen tři billboardy, pokuty nikdo nedostal

Za půl roku odstranili jen tři billboardy, pokuty nikdo nedostal
Zdroj: TV Nova

Reklamní nosiče podél dálnic měly zmizet už v roce 2017. Přestože se ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ohání tím, že už velká část billboardů zmizela, na vlastníky nelegálních nosičů se podle opozice nevyvíjí dostatečný tlak. Zatím ani nepadly žádné pokuty a konkrétním dotazům na patřičné kroky se ministerstvo i ŘSD vyhýbají.

I když billboardy po změně zákona v roce 2017 začaly mizet poměrně rychle, tempo razantně zpomalilo. Podle dat ŘSD zmizelo ke středě 15. května z Česka 915 nelegálních billboardů. Když to porovnáme se staršími daty, byly od loňského prosince do letošního května odstraněné pouhé tři billboardy. Desítky dalších kolem dálnic stále stojí. A i když nařízení, které zakazovalo jejich výskyt v okolí dálnic a silnic první třídy začalo platit už v roce 2017, majitelům zbylých billboardů, které stále využívají jako reklamní plochu, zatím nebyly uložené žádné pokuty.


"K vymáhání nákladů na odstranění bude systematicky přikročeno po úplném odstranění reklamních zařízení včetně základů, které jsou také součástí zařízení. K tomu dochází u odstraněných zařízení v těchto měsících, následně budou náklady vymáhány komplexně," napsal redakci mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Víte o nelegálním billboardu, který stále stojí u dálnice nebo silnice I. třídy? Pošlete nám fotku s určením místa na e-mail zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebooku!


Jenže žádná konkrétní čísla, kolik už stát musel zaplatit za odstranění nebo jaké sankce hrozí majitelům zbylých billboardů, ŘSD nesdělilo. Z poskytnutého vyjádření to však vypadá, že ŘSD ani minsiterstvo nejsou vůči hříšníkům dostatečně důsledné.

"Jsou neschopní, uplacení, nebo obojí," zní z opozice


Kvůli nečinnosti zmíněných úřadů už zuří opozice. "V říjnu minulého roku jsme předali MDČR seznam 150 problémových billboardů, jejichž provozovatelé si přišli na 40 milionů korun. Ministerstvo dosud otálí s odstraněním billboardů a domníváme se, že svou nečinností porušuje zákon. Nechápeme, jaktože za půl roku nezvládlo ANO problém vyřešit. Kdyby byli Piráti ve vládě, tak by již byly billboardy demontované a neoprávněný zisk a náklady na odstranění by se po firmách vymáhaly," napsal redakci předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Související obsah


Podobně to vidí i poslanec Petr Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí. "Já to považuji za skandální, protože je to špatný příklad občanům, že se zákony nemusí dodržovat. Prostě když jste šikovní a máte neschopné ministerstvo, tak nemusíte dodržovat zákony. To je bohužel vzkaz ministerstva občanům České republiky," uvedl Gazdík a na otázku, co si myslí o neudělení pokut pro majitele nelegálních billboardů ze strany ŘSD a ministerstva, odpověděl rázně: "Jsou neschopní, uplacení, nebo obojí."

ŘSD i ministerstvo dopravy o konkrétních krocích mlží


ŘSD v případě vymáhání nákladů na odstranění postupuje poměrně laxně. Postup sice má určený, nikde však není uvedené, za jakou dobu ho musí splnit. "Pokud ani po výzvě vlastník nereaguje a zařízení neodstraní, vyzve Silniční správní úřad ŘSD, aby reklamní zařízení zakrylo a následně zařízení celé odstranilo. Náklady na odstranění jsou pak po vlastníkovi vymáhány. Snahou Silničních správních úřadů je donutit vlastníky, aby odstraňovali sami a nenechávali povinnost konat na státu," uvedl Studecký.

Související obsah

Kolik ale už stát na odstranění nelegálních reklam u dálnic zaplatil? A stanovil snad úřad vlastníkům nějakou lhůtu pro odstranění? To ŘSD ani po doplňujícím dotazu redakce nekomentovalo.


Podobně mlží i ministerstvo dopravy, ke lhůtě pro odstranění se jeho tisková mluvčí Lenka Rezková vyjádřila následovně: "Postupností zasílání výzev je míněn typ úředního postupu při řešení jednotlivých případů nelegálních billboardů. Z důvodu urychlení procesu se celkový objem případů rozdělí na několik částí a ty se právě postupně po jednotlivých krocích vypořádávají." Jak moc se tím ale současná situace urychlí a jestli skutečně padnou nějaké pokuty, to z odpovědi není jasné.

Související obsah


Podle zákona jsou nelegální ty billboardy, které se nacházejí blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. "Legální nadále zůstávají například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, pokud byly povoleny podle stavebního zákona nebo pokud označují provozovny," dodal Studecký.

Proti celé kauze se po zveřejění článku ve čtvrtek 16. května ministerstvo dopravy v pátek odvolalo. "Povinnost odstraňovat nelegální billboardy mají samozřejmě zejména jejich majitelé; úřady řeší jen následky jejich všemožného obcházení předpisů a neplnění povinností. Rozumní majitelé takových reklam si své zařízení sami odstraňují, hlásit nám to ovšem nemusí. Tedy informace jen o té části, která se týká obstruujících nepoctivců, není úplná," tvrdí mluvčí resortu František Jemelka.

"Po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu majitelé nelegálních billboardů ztratili jakoukoliv naději na zvrat situace. Je tedy zjevné, že nyní už řešíme jen ty, kteří se všemožně chtějí svým povinnostem vyhnout. Je to bohužel takřka detektivní proces, neboť je třeba dohledat a zkontaktovat neznámé vlastníky," pokračuje Jemelka s tím, že se pracuje i na odstraňování billboardů podél silnic I. třídy, na které se údajně zaměřili a "nedávno" bylo odstraněno dalších 89 reklam.

Jemelka se ohradil také proti tvrzení, že by ministerstvo nepoctivce netrestalo: "Novináře jsme informovali o tom, že se výmáhání nákladů bude systematicky provádět po úplném odstranění reklam. Takový postup je samozřejmě možný." Jemelka už ale znovu nezmiňuje, kdy tomu tak skutečně bude. Odvolává se na to, že pokuty ukládá příslušný kraj, resp. obec a ne ŘSD či ministerstvo.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Billboard

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz