Terorismus

Češi schvalovali teror na Novém Zélandu. Teď prvního obvinili

Češi schvalovali teror na Novém Zélandu. Teď prvního obvinili
Zdroj: Profimedia

Policie obvinila prvního člověka, který schvaloval březnové teroristické útoky v mešitách na Novém Zélandu. Při nich zemřelo 50 lidí. Za podporu a propagaci terorismu mu hrozí až patnáct let vězení. V pátek o tom informoval Deník N.

"Pražská policie v jedné věci zahájila trestní stíhání osoby pro zločin podpory a propagace terorismu,“ potvrdil Deníku N státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obviněnému teď hrozí pět až patnáct let za mřížemi, nebo propadnutí majetku.

Policie podle státního zástupce také zahájila trestní řízení kvůli dalším čtyřem příspěvkům, které se týkaly březnových útoků.

"Policie vede prověřování kvůli čtyřem příspěvkům, kterými měla být naplněna skutková podstata zločinu podpory a propagace terorismu. O tom, zda bude zahájeno trestní stíhání, či věc bude vyřízena jiným způsobem, nebylo doposud rozhodnuto," dodal státní zástupce.

Související obsah

Podle informací deníku se pražští policisté zabývají více než třemi desítkami případů schvalování útoku na sociálních sítích. 

Nenávistné komentáře zaplavily český internet hned po samotných útocích. Zabývat se jimi začala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). "Mohu potvrdit, že se touto věcí zabýváme. Analyzujeme a vyhodnocujeme informace, více ale teď sdělovat nebudeme," potvrdil v březnu TN.cz mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Kyberkriminalita totiž spadá právě do pole působnosti NCOZ, který v minulosti řešil třeba výhrůžné a vyděračské emaily. V uplynulém roce policisté odhalili 6 815 případů kybernetické kriminality, o rok dříve jich bylo 5 654.

Související obsah

Nekompromisní postup vůči těm, kteří schvalovali teroristický útok, sliboval také policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček.

"V souvislosti s teroristickým útokem na Novém Zélandu bych chtěl ujistit veřejnost, že Policie ČR se od včerejška věnuje všem aktivitám, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, pečlivě je prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení," napsal na twitteru Hamáček.

Připomeňte si útoky na Novém Zélandu:

pan, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz