Dovolená

Zrušili vám let? Přečtete si, jak postupovat a na co máte právo!

Letouny Boeing 737 MAX stále nesmí do vzduchu a dominantní tuzemský dopravce kvůli tomu přišel asi o třetinu strojů. Před začínající turistickou sezónou je to velká komplikace pro české turisty, kteří začínají mít strach o své dovolené. Hlavně ti, kteří plánují cestovat na vlastní pěst. Pojďme se podívat, na co všechno mají lidé při zrušení jejich letu nárok.

O návrat ze své dovolené se Češi bát nemusí. A to ani v případě, že plánují nevyužít služeb cestovních kanceláří. “Letecká společnost nás musí přesměrovat na jiný let, a pokud zůstaneme někde na cestě, musí se o nás postarat,“ řekl vedoucí poradny spotřebitelského časopisu dTest Lukáš Zelený.


Zkušenost má i Kristýna Kuncová, která kvůli zrušenému letu musela zůstat ve Švýcarsku. “Při zpáteční cestě se to zkomplikovalo a náš let zrušili. Takže jsme si vystáli frontu u stánku té dané letecké společnosti, dostali jsme občerstvení, přidělili nám hotel, zaplatili taxi a dali letenku na další den ráno,“ popsala.


Mimo bezplatné péče a náhradního letu, máte také nárok na finanční kompenzaci do výše 600 eur. A to v případě, že o zrušení letu nevíte alespoň dva týdny předem a není vám nabídnut náhradní let do cílové destinace s maximálně čtyřhodinovým zpožděním. I Kuncová zažádala o náhradu ve výši asi 6800 korun - a peníze měla do dvou týdnů na účtu.

Související obsah


Takzvaně na vlastní pěst cestuje čím dál víc lidí. “Zejména mladí lidé, kteří disponují jazykovými znalostmi, mohou za hubičku pořídit dovolenou velice levně,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.


“Pokud jedeme sami, tak bychom se měli podívat na to místo, kam chceme jet, jaká je tam pláž, zjistit si informace o té zemi, o podmínkách, které tam platí, ověřit si všechny podnikatele, od kterých si něco koupíme, jak dlouho fungují a ověřit si recenze od ostatních,“ vyložil správný postup Lukáš.


Do zahraničí na dovolenou loni vycestovalo pět milionů Čechů. Nejčastěji letěli do Řecka, Egypta, nebo Turecka.
 

Barbora Divišová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz