Zahraničí

Švýcaři splnili přání EU. V referendu omezili držení střelných zbraní

Švýcaři se v referendu jasně vyslovili pro omezení držení střelných zbraní. Bylo to podmínkou Evropské unie pro setrvání země v Schengenském prostoru. Omezení se týká hlavně poloautomatických zbraní.

Švýcaři citelně zasáhli do svých práv a svobod. Pro zákon, který má zpřísnit držení zbraní, se vyslovilo šedesát čtyři procent lidí. Tak jednoznačný výsledek se neočekával. Proti ústupkům Bruselu byla jen necelá třetina Švýcarů.

"Já jsem hlasovala proti zákonu. Nosit zbraně je dlouholeté právo švýcarských mužů a také se nechci podřizovat nařízení Evropské unie," uvedla právnička Danielle Magninová.

Pro Švýcary to byla jasná volba. Buď se vzdají svých tradic, nebo přijdou o cestování po Evropě bez kontroly na hranicích. Poloautomatické zbraně nový zákon prakticky zakáže. Jedinou výjimkou bude mimořádná žádost bezúhonných občanů - pokud tedy prokážou, že se věnují sportovní střelbě.

"Je to jednoduché. Řekli jsme ano. Registrovat zbraně podle unikátního výrobního čísla je potřeba. Primárně je to pro prevenci kriminality. Chcete vědět, odkud jaká zbraň je. Kdo ji vlastní. Nevidím v tom žádnou ztrátu svobody," zhodnotil vědec Bernhard Fuhrer.

Související obsah

Evropská unie se rozhodla zpřísnit držení střelných zbraní po sérii teroristických útoků. Ve Švýcarsku ale patří k tradicím. Po absolvování povinné vojenské služby si například Švýcaři mohou nechat pušku i s náboji. Země už musela před jedenácti lety zásadně zpřísnit registraci zbraní.

Brusel žádá restrikci držení zbraní po všech členech Schengenského prostoru. Česko se domáhá u soudního dvora EU zrušení směrnice.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz